PARTNER PORTALU
  • BGK

Świdwin: rusza przebudowa dwóch ulic i ich skrzyżowania w rondo za 7 mln zł

  • PAP/JS    22 marca 2018 - 18:48
Świdwin: rusza przebudowa dwóch ulic i ich skrzyżowania w rondo za 7 mln zł
Ul. Wojska Polskiego wraz z infrastrukturą podziemną ma być gotowa do końca maja 2018 r. (fot. UM Świdwin)

W Świdwinie rusza przebudowa dwóch ulic: Wojska Polskiego i Kombatantów Polskich wraz z ich skrzyżowaniem, które zmieni się w rondo. Łączny koszt robót to 7 mln zł, z których 3 mln zł świdwiński powiat otrzyma z UE w ramach RPO.
Przebudowa ul. Wojska Polskiego w Świdwinie kosztować będzie ponad 1,8 mln zł, natomiast krzyżującej się z nią ul. Kombatantów Polskich wraz z budową ronda - ponad 5,1 mln zł. Na te dwie związane ze sobą inwestycje Powiatowy Zarząd Dróg w Świdwinie ogłosił i rozstrzygnął w tym samym czasie dwa przetargi. Jak poinformował PZD, w obu wybrana została ta sama firma z Drawska Pomorskiego.

Ul. Wojska Polskiego wraz z infrastrukturą podziemną ma być gotowa do końca maja 2018 r. PZD poinformował, że ze względu na rozpoczynające się na niej roboty od skrzyżowania z ul. Drawską do siedziby KPP droga została zamknięta dla ruchu.

Natomiast ul. Kombatantów Polskich wraz ze skrzyżowaniem z ul. Wojska Polskiego, zostanie przebudowana do końca października 2018 r. Do tego czasu wykonana będzie nowa nawierzchnia drogi, przebudowane zostaną chodniki. Dodatkowo powstanie rondo o trzech wlotach, kanalizacja deszczowa, a także zatoka autobusowa i miejsca postojowe.

Przebudowa obu dróg kosztować będzie ok. 7 mln zł, z których 3 mln zł stanowić będzie unijna dotacja dla świdwińskiego starostwa przyznana w ramach RPO WZ 2014-2020. Inwestycję wesprze finansowo również miasto Świdwin.

Przebudowa ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pieszym, poprawić dojazd do miejscowości Psary i terenów inwestycyjnych, a przede wszystkim polepszyć skomunikowanie Świdwina z trasami wylotowymi w kierunku Drawska Pomorskiego, Wałcza, Kołobrzegu, Koszalina czy Szczecina.

Mieszkańcy miasta i powiatu na tę inwestycję czekają już od 10 lat. To w 2008 roku radni powiatowi zgłaszali już potrzebę wprowadzenia jej realizacji do budżetu. Władze powiatu liczyły na wsparcie finansowe miasta Świdwin, bo to w jego granicach planowana była przebudowa dróg. Przy jednej z nich mieści się miejska szkoła. Tarcia między samorządami przyczyniły się do tego, że w 2010 roku powiat z rządowej pomocy finansowej na tę inwestycję zrezygnował. Potem w kolejnych budżetach powiatu i miasta nie było pieniędzy na tzw. wkład własny. Samorządom udało się porozumieć w 2017 roku i zarezerwować w przyszłorocznych budżetach pieniądze na przebudowę ulic: Kombatantów Polskich i Wojska Polskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.