PARTNER PORTALU
  • BGK

Świebodzice przejmują część zabytkowego dworca

  • Dziennik.swidnica.pl    15 lutego 2015 - 09:38
Świebodzice przejmują część zabytkowego dworca

Gruntowny remont świebodzickiego dworca PKP przeprowadziło w w latach 2012-2013 (fot.wikimedia.org/Travelarz)

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę z PKP na dzierżawę części pomieszczeń wyremontowanego dworca kolejowego.
Umowa najmu to finalizacja długotrwałych zabiegów burmistrza Bogdana Kożuchowicza nie tylko o modernizację budynku dworcowego, ale także możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie dużego i pięknego obiektu. Miasto do dawna miało pomysł, by dworzec ożywić i by mógł służyć nie tylko pasażerom, ale wszystkim mieszkańcom Świebodzic.

- To doskonałe miejsce dla Izby Regionalnej czyli czegoś w rodzaju niewielkiego muzeum prezentującego historię naszego miasta - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dodatkowo chcielibyśmy urządzić na dworcu salę wystawienniczą, która mogłaby pełnić rolę sali projekcyjnej, a także służyć różnym wydarzeniom kulturalnym - wylicza burmistrz. - W pomieszczeniach dworcowych znajdzie się także miejsce dla Straży Miejskiej, w planach na najbliższe lata jest również zagospodarowanie Placu Dworcowego. Umowę najmu w imieniu PKP podpisała Brygida Zalewska, Dyrektor Regionalny Departamentu Komercjalizacji Nieruchomości Polskich Kolei Państwowych S.A.

- Cieszę się, że udało nam się sfinalizować rozmowy, dokumenty przetargowe na remont tych pomieszczeń są już gotowe i mam nadzieję, że uda się przeprowadzić remont szybko i sprawnie, by gmina mogła realizować tu swoje przedsięwzięcia - powiedziała Brygida Zalewska podkreślając, że Świebodzice są jednym z trzech kolejnych dolnośląskich miast, z którymi PKP podpisuje właśnie tego typu umowy.

Kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców Świebodzic jest taka, że PKP ogłosiło przetarg na uruchomienie kasy biletowej na dworcu.

Ciekawostką jest także fakt, iż w Świebodzicach można już nabyć bilety kolejowe na... poczcie. PKP Intercity testuje nowy kanał sprzedaży biletów za pośrednictwem okienek pocztowych. Wytypowano 37 miast, w tym Świebodzice. Bilety sprzedawane są na połączenia bezpośrednie Intercity.

Gruntowny remont świebodzickiego dworca PKP przeprowadziło w w latach 2012-2013. Inwestycja kosztowała blisko 3 miliony złotych. Pochodzący z II poł. XIX wieku obiekt odzyskał piękną elewację i zabytkowe wnętrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Bronek, 2015-09-07 13:19:27

    A poco STRAŻ MIEJSKA.