PARTNER PORTALU
  • BGK

Świetlica w Stanowicach do remontu

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    28 sierpnia 2012 - 20:09
Świetlica w Stanowicach do remontu

Świetlice wiejskie gminy Strzegom są systematycznie remontowane. Duże zmiany czekają świetlicę wiejską w Stanowicach.
– Zadanie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej – wyjaśnia Irena Kowalska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Prace remontowe rozpoczną się już niebawem. Przeprowadzi je wyłonione w drodze przetargu przedsiębiorstwo Art-Bud z Jawora. – Tak jak niekiedy się zdarza, tak i w przypadku tej inwestycji wystąpiły problemy. . . . czytaj więcej

W wykonanej kilka lat temu dokumentacji projektant zakwalifikował budynek świetlicy w Stanowicach do nieodpowiedniej klasy pożarowej i dokumentacja projektowa nie spełniała wymagań przeciwpożarowych dla większej niż 50 użytkowników świetlicy – opowiada Irena Kowalska.

Sala świetlicy jest duża i ograniczenie liczby użytkowników do 50 osób było nieuzasadnione. Poza tym trudne byłoby uzyskanie pozwolenia na użytkowanie z Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Zobowiązano więc biuro projektowe do wykonania dokumentacji zamiennej oraz uzyskania na rzecz Gminy decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

W wyniku zmiany klasyfikacji obiektu ze względu na ochronę przeciwpożarową, na etapie przetargowym wprowadzono odpowiednie zmiany, które pociągnęły za sobą konieczność wykonania dodatkowo robót nie ujętych wcześniej w dokumentacji projektowej, takich jak wykonanie dodatkowego wyjścia ewakuacyjnego z sali główniej świetlicy, co wiąże się również z wykonaniem dodatkowej klatki schodowej, klapy oddymiającej wraz z systemem oddymiania grawitacyjnego, wykonaniem systemu oświetlenia ewakuacyjnego i przeciwpożarowej instalacji hydrantowej wraz z zestawem hydroforowym.

- Jednak problem ten udało się rozwiązać przed rozstrzygnięciem przetargu i nie powinny pojawić się roboty dodatkowe związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym w trakcie realizacji remontu – mówi Irena Kowalska.

Świetlica po remoncie zyska na atrakcyjności. Zostanie do niej dobudowana nowa klatka schodowa, nad którą będzie znajdował się dach jednospadowy. W obiekcie wybudowane zostaną także nowe toalety, w tym toaleta dostosowana do osób niepełnosprawnych.

Dużą niespodzianką będzie kawiarenka internetowa, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy wsi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.