PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. 1,4 mld zł na kolejowe inwestycje z KPK

  • pt/pap    24 sierpnia 2016 - 17:06
Świętokrzyskie. 1,4 mld zł na kolejowe inwestycje z KPK

Na ok. 339 mln zł szacowany jest koszt remontu linii kolejowej nr 25 pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną i Sandomierzem (fot.pkp.sa)

• Inwestycje na łączną kwotę ok. 1,4 mld zł mają być zrealizowane w wojewóztwie świętokrzyskim do 2023 r. w ramach Krajowego Programu Kolejowego.
• Dzięki temu szybsza o 30 minut ma być podróż z Kielc do Warszawy, a o ok. 20 minut ze Skarżyska-Kamiennej do Krakowa i Ostrowca Świętokrzyskiego.
O regionalnych założeniach przekazanego do konsultacji społecznych Krajowego Programu Kolejowego (KPK), mówił w środę podczas konferencji prasowej w Kielcach prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Ireneusz Merchel.

KPK do 2023 r., uwzględniający inwestycje w całym kraju za ok. 67 mld zł, poprzedni rząd przyjął we wrześniu 2015 r. Według Merchela, po analizie okazało się, że byłby on trudny do zrealizowania pod względem logistyki.

"Dla nas istotnym, poza zadaniami inwestycyjnymi, jest prowadzenie ruchu pociągów i utrzymanie infrastruktury. Okazało się, że na lata 2019-2020 zaplanowano kumulację środków i wydatków na kwotę ok. 17 mld zł, co byłoby trudne do zrealizowania, a np. na lata 2021-22 było zaplanowane 3 mld czy 1,5 mld zł" - argumentował.

Jak ocenił, planowanie remontów w tym samym czasie pomogłoby spowodować paraliż komunikacyjny. Dlatego założono realizację KPK w innym "przedziale czasowym" oraz przesunięcie pewnych działań.

Fundusze na realizację ok. 220 inwestycji mają pochodzić m.in. z programów unijnych (Regionalne Programy Operacyjne, CEF - Connecting Europe, Polska Wschodnia, Infrastruktura i Środowisko) oraz środków krajowych.

Na liście podstawowej programu znalazło się dziewięć inwestycji, które mają być realizowane na terenie woj. świętokrzyskiego, za kwotę blisko 1,4 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje dwa projekty o wartości 385 mln zł.

Na listę podstawową przesunięto (w stosunku do pierwotnej wersji programu) wart niemal 600 mln zł projekt remontu trasy nr 8, łączącej północ z południem regionu na odcinku Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kozłów. Inwestycja pozwoli skrócić o ok. 20 minut (z 1 godz. 32 min do ok. 1 godz. 12 min) podróż do Krakowa. Pociągi, po wymianie torowiska, mają tam osiągać prędkość 120 km/h. Inwestycję zaplanowano na lata 2020-22.

Na ok. 339 mln zł szacowany jest koszt remontu linii kolejowej nr 25 pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną i Sandomierzem. Obecnie pociągi pasażerskie jeżdżą jedynie miedzy Ostrowcem i Skarżyskiem, na pozostałej trasie - tylko towarowe.

"Mamy nadzieję, że w ramach przygotowanego właśnie studium wykonalności będzie deklaracja samorządu województwa i przewoźników, że będzie też prowadzony ruch pociągów na tym odcinku" - dodał Merchel. Podróż z Ostrowca do Skarżyska po remoncie ma być krótsza o 20 min. Wiosną 2017 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację przedsięwzięcia.

Zdaniem Merchela, istotną inwestycją będzie budowa łącznicy kolejowej Czarnca - Włoszczowa Północ, która utworzy alternatywne połączenie kolejowe z Kielc do Warszawy i Łodzi przez Centralną Magistralę Kolejową (CMK). Czas przejazdu na trasie skróci podróż ze stolicy woj. świętokrzyskiego do Warszawy o ok. 30 min. Wartość inwestycji to 42,8 mln zł.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.