PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 25 mln zł na inwestycje drogowe

  • aw/PAP    21 marca 2018 - 14:33
Świętokrzyskie: 25 mln zł na inwestycje drogowe
Podczas konferencji prasowej Wojtyszek poinformowała, że województwo świętokrzyskie z dodatkowej puli pieniędzy otrzyma ponad 25,5 mln zł (fot.kielce.uw.gov.pl)

Województwo świętokrzyskie otrzyma w 2018 roku dodatkowe 25 mln zł z rządowego programu na wparcie lokalnej infrastruktury drogowej – poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek.
Podczas wtorkowego (20 marca) spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w tym roku rząd na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej przeznaczy dodatkowe 500 mln zł, a łączne środki na ten cel wyniosą około 1,3 mld zł.

Podczas konferencji prasowej Wojtyszek poinformowała, że województwo świętokrzyskie z dodatkowej puli pieniędzy otrzyma ponad 25,5 mln zł.

"Wsparciem zostaną objęte inwestycje drogowe, które poprawią dostępność do centrów gospodarczych lub społeczno-kulturalnych, z pożytkiem dla przedsiębiorców i lokalnej społeczności. Dofinansowanie mogą otrzymać też inwestycje mające poprawić bezpieczeństwo na drogach lokalnych - skrzyżowania, mosty, sygnalizacja świetlna oraz ciągi piesze i pieszo-rowerowe" - podkreśliła Wojtyszek.

Dodała, że beneficjentami programu są gminy, powiaty oraz miasta na prawach powiatu. Gmina będzie mogła złożyć wniosek na realizację jednego zadania, a powiat i miasto na prawach powiatu - dwóch.

Aby inwestycja mogła otrzymać rządowe dofinansowanie, musi być spełnionych kilka warunków - m.in. zadanie nie mogło być wcześniej finansowane ze środków unijnych czy dotacji celowych budżetu państwa. Inwestycja musi być także zakończona w 2018 roku.

Maksymalna kwota dofinansowania to 5 mln zł. Wysokość wsparcia będzie uzależniona od wskaźnika dochodu podatkowego na jednego mieszkańca. W przypadku gmin, gdzie poziom dochodów podatkowych jest wysoki, dofinansowanie może wynieść do 60 proc. kosztów inwestycji, a w przypadku gmin biedniejszych nawet do 80 proc.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki rozpoczął już przyjmowanie wniosków od beneficjentów. Termin ich składania upływa 15 kwietnia.

"Co prawda maksymalnie samorządy mogą otrzymać 5 mln zł, ale musimy pamiętać, że to zadanie musi być ukończone w tym roku. Dlatego szacujemy, że te 25 mln zł pozwoli na dofinansowanie od 20 do 30 zadań" - powiedział Jacek Sułek dyr. Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Dodał, że w 2018 roku województwo świętokrzyskie na lokalne inwestycje drogowe otrzyma z budżetu państwa co najmniej 66 mln zł, bo ponad 40 mln zł będzie pochodzić z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-19".

"Do tego dojdą jeszcze środki, które co roku otrzymujemy z rezerwy tzw. powodziowej na usuwanie skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Ich wysokość nie jest jeszcze znana. W poprzednich latach otrzymaliśmy na ten cel od 40 do 55 mln zł" - zaznaczył Sułek. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.