PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie dostało z MSWiA 25,6 mln zł

  • PAP    21 lipca 2011 - 15:28
Świętokrzyskie dostało z MSWiA 25,6 mln zł

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wręczył w czwartek promesy na 25,6 mln zł 44 gminom i ośmiu powiatom świętokrzyskim, które ucierpiały podczas ubiegłorocznej powodzi.
Dzięki tym pieniądzom zostaną wyremontowane drogi.

Najwięcej – po 1,2 mln zł – trafi do powiatu buskiego, opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego, gmina Baćkowice otrzymała promesę na 1 mln zł.

Na remonty świętokrzyskie gminy i powiaty dostały już w lutym tego roku 25 mln zł. Miller podkreślił, że tegoroczne środki dla samorządów są większe niż w poprzednie.

Dodał, że środki trafiły do tych, którzy potrafili szybko wydać poprzednie dotacje. Poinformował też samorządowców, że jeśli w toku wyłaniania wykonawców uda im się znaleźć tańszą ofertę, to zaoszczędzone pieniądze zostaną u nich i nie będą musiały być zwracane.

Szef MSWiA zapowiedział, że prawdopodobnie za blisko sześć tygodni dostępna będzie przygotowana z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej symulacja komputerowa stanu zalania terenu w określonych warunkach hydrometeorologicznych.

Dzięki temu będzie wiadomo np., czy na danym terenie istnieje zagrożenie powodziowe albo przy jakim opadzie dom będzie zalany, a kiedy wał przerwie rzeka.

Poprosił samorządowców, by upowszechnili tę wiedzę wśród mieszkańców.

„W zeszłym roku niejeden z mieszkańców zastanawiał się „dlaczego dosięgnęła mnie woda?”

Okazuje się, że starzy mieszkańcy pamiętają, że dany teren był zagrożony, ale nie wszyscy młodsi słuchali ostrzeżeń” – oznajmił.

Wójt gminy Łubnice Anna Grajko otrzymała promesę na 800 tys. zł. Jak powiedziała, to kolejne środki – w lutym otrzymała 600 tys. zł, a w ubiegłym roku 3 mln zł.

Podkreśliła, że bez tych pieniędzy nie mogłaby odbudowywać zniszczonej infrastruktury, ponieważ musiała umorzyć podatki rolnikom, którzy ucierpieli podczas powodzi. Do naprawy w gminie pozostało jeszcze kilkanaście kilometrów dróg.

Województwo świętokrzyskie należy do regionów najbardziej poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź. Kataklizm najdotkliwiej dotknął m.in. Sandomierz.

Po spotkaniu z samorządowcami Miller uczestniczył w wojewódzkich obchodach święta policji, które zorganizowano w Sandomierzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.