PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie miasta wspólnie zabiegają o środki na drogi

  • PAP    7 stycznia 2013 - 19:59
Świętokrzyskie miasta wspólnie zabiegają o środki na drogi

Władze miast: Ostrowca Św., Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i Końskich zamierzają wspólnie lobbować w celu pozyskania unijnych funduszy na rozwój północnej części regionu - poinformowała rzeczniczka urzędu miasta w Starachowicach Iwona Ogrodowska-Ogórek.
Środki potrzebne są m. in. na remont drogi krajowej 42, która łączy cztery północne powiaty województwa świętokrzyskiego. Drugim priorytetem są inwestycje w linię kolejową przebiegającą przez najbardziej wysunięte na północ miasta regionu. Na odcinku od Skarżyska, przez Końskie do Tomaszowa Mazowieckiego w województwie łódzkim, jest ona nadal niezelektryfikowana.

"Mamy bardzo podobne problemy i dlatego się spotykamy" - powiedział w poniedziałek prezydent Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek. Jego zdaniem głównym powodem porozumienia miast jest konsultowany przez Urząd Marszałkowski w Kielcach projekt "Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 r."

"Postanowiliśmy wspólnie ocenić tę strategię w kontekście północnej części województwa. Chcemy pokazać, że województwo świętokrzyskie to nie tylko centrum i Kielce, ale także bardzo ważny ośrodek przemysłowy województwa. (...) Mam nadzieję, że nasze uwagi zostaną uwzględnione" - powiedział Wojcieszek.

Przyznał, że dla wszystkich czterech samorządów kluczowe są inwestycje w drogi, szczególnie nr 42 - przebiegającą wzdłuż północnej granicy województwa. Według niego równie ważne są inwestycje w linię kolejową nr 25 łączącą Łódź z Podkarpaciem, a przebiegającą przez wszystkie cztery współpracujące miasta.

Zdaniem burmistrza Końskich Michała Cichockiego inwestycje, o których mówią samorządowcy, będą dopełnieniem działań mających na celu przyciągnięcie inwestorów.

"Wierzymy, że te inwestycje wpłyną na rozwój gospodarczy północnej części województwa, mocno doświadczonej w czasie transformacji" - powiedział w poniedziałek PAP Cichocki. Jak dodał, nakłady na infrastrukturę to otwieranie okna na świat. "Zakończyliśmy dużą inwestycję - uzbrojenie ponad 75 ha gruntów, które oddajemy pod rozwój przemysłu. Dla potencjalnych inwestorów właśnie sieć drogowa i kolejowa jest niezwykle istotna" - dodał Cichocki.

Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienną i Końskie zamieszkuje łącznie 191 tys. mieszkańców, niemal tyle, co Kielce. Łączna liczba ludności powiatów, których są siedzibą, to ponad 370 tys., czyli około 30 proc. ludności całego województwa świętokrzyskiego.

Największym problemem gospodarczym północnej części województwa świętokrzyskiego jest nadal najwyższe w regionie bezrobocie, wynoszące w listopadzie w powiecie skarżyskim 25,3 proc., koneckim 21,4 proc., ostrowieckim 20,1 proc. i starachowickim 17,6 proc. Średnia stopa bezrobocia dla całego województwa to 15,2 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.