PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Niemal 93 mln zł na remont trasy przez Bałtów

  • PAP/MN    13 października 2016 - 19:24
Świętokrzyskie: Niemal 93 mln zł na remont trasy przez Bałtów

Inwestycja o wartości ponad 92,8 mln zł będzie finansowana z funduszy unijnych oraz ze środków krajowych. (fot. fotolia)

• Ok. 93 mln zł będzie kosztował remont 27-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754 z Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Bałtów do granicy z woj. mazowieckim.
• Inwestycja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, ma się zakończyć w lipcu 2018 roku.
• W czwartek (13 października) umowę na realizację przedsięwzięcia podpisali przedstawiciele inwestora - Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) - i wykonawcy z firmy Skanska.
Rozbudowa trasy będzie realizowana na odcinku o długości ponad 27 km - od Alei Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, do granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Inwestycja dotyczy generalnego remontu drogi prowadzącej w dużej części przez gminę Bałtów. W samym Bałtowie znajduje się - liderujący od kilku lat w liczbie odwiedzin turystów w Świętokrzyskiem - kompleks turystyczny. Przyjeżdżają tu goście z całej Polski.

Przedsięwzięcie zakłada m.in. poszerzenie drogi, budowę chodników w miejscowościach położonych wzdłuż trasy i zatok autobusowych, przebudowę skrzyżowań z drogami niższej klasy i łuków jezdni do obowiązujących parametrów. Trasa zyska też kanalizację deszczową.

Wymienione zostaną także instalacje m.in. wodociągowe, teletechniczne, energetyczne, sanitarne, ciepłownicze, gazowe, kolidujące z inwestycją. Przy ulicy Bałtowskiej w Ostrowcu, powstanie dodatkowy pas dla skręcających do posesji położonych wzdłuż trasy. Niespełniający kryteriów wytrzymałościowych most w Bałtowie zostanie zburzony, a na jego miejscu powstanie nowa przeprawa.

Czytaj też: Jest przetarg na kolejny odcinek Via Carpatia

Jak wyjaśniał wicedyrektor ŚZDW, Karol Rożek, między Krzemionkami a Ostrowcem, wzdłuż trasy powstanie ścieżka rowerowa. W samych Krzemionkach, gdzie można zwiedzać unikatowe neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, będzie zbudowany parking, który docelowo ma obsługiwać także ruch turystyczny dla Bałtowa.

Rożek zastrzegł, że kompleksowy charakter inwestycji i warunki terenowe - w samym Bałtowie trasa biegnie między stromą skarpą, a rzeką Kamienną - spowoduje utrudnienia w ruchu na trasie. Jak dodał, ograniczenia mogą wystąpić dla ruchu tranzytowego. "Ale nie jest to jedyny dojazd do miejscowości, są drogi powiatowe i gminne. Będzie to uwzględnione w projekcie organizacji ruchu" - zapewnił.

Wójt gminy Bałtów Andrzej Jabłoński podkreślił, że droga wojewódzka nr 754 jest najważniejsza w gminie - dochodzą do niej wszystkie trasy lokalne, a inwestycja pomoże w poprawie bezpieczeństwa dla poruszających się drogą.

Zdaniem wójta przedsięwzięcie jest też ważne w kontekście ruchu turystycznego i połączenie trasy nr 754 z drogą krajową nr 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków, oraz z drogą łączącą się z oddanym do użytku w ubiegłym roku moście na Wiśle w Kamieniu na Lubelszczyźnie.

Czytaj tez: Tunel w Świnoujściu z dofinansownaniem? Decyzja w grudniu

 

Jabłoński podkreślił także, że to pierwsza od wielu lat inwestycja o dużych nakładach w gminie, których nie generuje lokalny samorząd czy prywatni inwestorzy. "Będzie to korzystnie wpływało na estetykę, wizerunek, otoczenie gminy. Z tego powodu ma to też kapitalne znaczenie" - ocenił wójt.

Inwestycja o wartości ponad 92,8 mln zł będzie finansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków krajowych, będących w dyspozycji ŚZDW.

Przekazanie placu budowy wykonawcy ma zapowiedziano na piątek. Inwestycja ma być sfinalizowana do końca lipca 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.