PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie odzyska punk widokowy

  • AW    4 kwietnia 2013 - 16:46
Świętokrzyskie odzyska punk widokowy

W klasztorze na Świętym Krzyżu podpisano umowę z wykonawcą wieży, która zostanie odbudowana na 100-letnią rocznicę jej zburzenia. Będzie ona liczyła ponad 50 metrów wysokości i umiejscowiony zostanie na niej punkt widokowy na całe województwo świętokrzyskie.
Jak informuje urząd marszałkowski, wieża przy klasztorze na Świętym Krzyżu została zniszczona przez Austriaków w 1914 roku. Konkretny plan jej odbudowy powstał 5 lat temu, wcześniej nie było na to pieniędzy.

W 2008 roku odbudowa wieży była jednym z komponentów projektu pn. "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Św. Krzyża - etap II." W kwietniu 2012 roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Jego kwota wyniosła niemal 7,5 mln złotych, czyli 85% kosztów.

Teraz podpisano umowę z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą - firmą Furmanek Renewal.

- Cieszę się, że możemy dziś finalizować jeden z etapów całego projektu. Restauracja zabytków Świętego Krzyża to bardzo ważna inwestycja, również dla gospodarki i turystyki regionu. Święty Krzyż to duchowa stolica województwa, ale również jedna z największych atrakcji regionu. Odbudowa wieży klasztornej będzie bardzo ważnym nawiązaniem do tradycji tego miejsca. Dziękuję ojcu superiorowi oraz wójtowi gminy Bieliny za cały wkład w ten projekt - mówił Adam Jarubas, marszałek województwa.

- To wyjątkowy moment. Gmina Bieliny, mimo że administracyjnie Święty Krzyż nie należy do jej terenów, od lat jest związana z tym miejscem - zarówno duchowo, jak i turystycznie i gospodarczo, stąd też nasze zaangażowanie. Chcieliśmy, aby ludzie, którzy będą odbudowywać wieżę byli emocjonalnie związani z tym miejscem, dlatego cieszymy, się, że przetarg wygrała właśnie Furmanek Reneval. Myślimy, że nasza inwestycja jest w dobrych rękach i mamy nadzieję, że za 14 miesięcy wieża będzie już gotowa. Dziękujemy władzom województwa i Gminy Bieliny za troskę o tak wiele spraw zakonu i tego miejsca - powiedział ojciec Zygfryd Wiecha, superior zakonu Oblatów na Świętym Krzyżu.

Mimo, że nie zachowała się żadna dokumentacja wieży, to na podstawie rycin i obrazów udało się odtworzyć jej architekturę w projekcie, który przez kolejne miesiące będzie realizowany.

Do odbudowy wieży zostaną wykorzystane elementy zachowane po zniszczeniu jej poprzedniczki na początku XX wieku. Łącznie nadbudowane zostanie ponad 30 metrów do istniejącej konstrukcji kościoła. Prace powinny zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku, a po ich finalizacji nastąpi uroczyste otwarcie wieży, wraz z tarasem widokowym, który będzie usytuowany na poziomie drugiego segmentu hełmu wieży. Będzie się z niego rozpościerał widok na całe Góry Świętokrzyskie.

W związku z pracami nie są przewidziane większe utrudnienia dla odwiedzających klasztor.

Czytaj też: Poznaliśmy nominowanych w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2013

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • leda, 2013-04-04 21:13:43

    czarnym ze św. Krzyża jeszcze mało kasy? Jeszcze musimy im zbudować wieżę, żeby mogli na niej zarabiać? Mało im kasy z tego, co tam nagrabili?