PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Ponad 15 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

  • PAP/JS    2 marca 2017 - 18:34
Świętokrzyskie: Ponad 15 mln zł na usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Remont trzech dróg dzięki ok. 1,4 mln zł dotacji będzie możliwy w powiecie ostrowieckim (fot. pixabay)

• 44 świętokrzyskie samorządy wykorzystają ponad 15 mln zł rządowych promes na remont lub przebudowę dróg zniszczonych podczas klęsk żywiołowych w latach 2013-2016.
• Inwestycje obejmą ok. 62 km tras w gminach i powiatach regionu.
W Kielcach samorządowcy odebrali z rąk wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek promesy dotacyjne na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Środki pochodzą z rezerwy celowej ministra spraw wewnętrznych i administracji.

61 inwestycji o wartości ok. 23,7 mln zł zyskało dofinansowanie kwotą 15,4 mln zł. Pozostałe fundusze to wkład własny gmin i powiatów. Zadania dotyczą przebudowy lub remontu dróg gminnych i powiatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych - głównie nawalnych deszczy - jakie miały miejsce w latach 2013-2016.

Inwestycje będą prowadzone na trasach o łącznej długości ok. 62 km. Dzięki dotacji zostanie także wyremontowany jeden most i jeden parking. Powiaty będą realizowały 14 zadań, a 47 - gminy.

Sześć gmin otrzymało 1,3 mln zł dotacji na zabezpieczenie dróg w wąwozach lessowych. Z kolei dwa powiaty 1,8 mln zł z przekazanych promes wydadzą na usuwanie skutków osuwisk lub stabilizację skarp na lokalnych drogach.

Ok. 2 mln zł dotacji na trzy inwestycje otrzymał powiat jędrzejowski. Jak powiedział dziennikarzom starosta Edmund Kaczmarek, chodzi o remonty dróg w gminach: Słupia, Imielno i Wodzisław. "To zniszczenia jeszcze z 2014 r. i 2015 r. Mam nadzieję, że po szybkim wykonaniu przetargu i inwestycji, w maju, czerwcu, uda nam się przywrócić te drogi do takiego stanu, by mieszkańcy i użytkownicy tych tras byli zadowoleni" - podkreślił.

Remont trzech dróg dzięki ok. 1,4 mln zł dotacji będzie możliwy w powiecie ostrowieckim. Kolejne 800 tys. zł promesy ten samorząd wykorzysta na stabilizację skarpy przy drodze powiatowej między Ćmielowem a Opatowem. Jak wyjaśnił naczelnik wydziału dróg w ostrowieckim starostwie Jerzy Wrona, trasa przebiega częściowo w wąwozie. Erozji ulega skarpa w samym Ćmielowie, wzdłuż ulicy Opatowskiej - po dużych opadach do centrum miasteczka z drogi spływa woda z błotem.

"Geolodzy zbadali osuwisko i stwierdzili, że trzeba zabezpieczyć skarpę. W poprzednich latach wykonano dokumentację geologiczną i techniczną. To dość trudna inwestycja. W tym roku chcielibyśmy wykonać prace dotyczące urządzeń odprowadzających wodę, w przyszłym - zająć się samą skarpą, m.in. jej ukształtowaniem i zabezpieczeniem" - opisywał Wrona.

Ponad 1,1 mln zł na pięć inwestycji - w tym dwie związane z zabezpieczeniem dróg w lessowych wąwozach - otrzymała gmina Koprzywnica. Jak podkreślił burmistrz Marek Jońca, kompleksowy remont dróg poprawi dojazd do pól miejscowym sadownikom. "To nieocenione środki, bez nich na pewno nie dalibyśmy rady wyremontować tras - tym bardziej, że mamy drogi nadwiślańskie, zawsze podtapiane, i drogi na wzgórzach lessowych. Utrzymanie ich sprawności wymaga ogromnego wysiłku" - ocenił włodarz.

Wnioski o dofinansowanie z budżetu państwa w 2017 r. remontów dróg zniszczonych podczas klęsk żywiołowych złożyło 59 świętokrzyskich samorządów. Chodzi o 331 inwestycji. Wojewoda wystąpiła do szefa MSWiA o dotacje na ten cel na kwotę ponad 70 mln zł.

W 2016 r. z 400 zgłoszonych zadań drogowych udało się wesprzeć dotacjami (kwotą 58,4 ml zł) realizację 351 z nich. Dzięki temu odbudowano ponad 336 km lokalnych tras w regionie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.