PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Ponad 16 mln na utrzymanie dróg wojewódzkich

  • aw/PAP    26 kwietnia 2017 - 12:59
Świętokrzyskie: Ponad 16 mln na utrzymanie dróg wojewódzkich
Podpisanie umowy (fot.kielce.uw.gov.pl)

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przekonywał, że bieżące remonty tras są równie ważne, jak duże inwestycje drogowe.
• 16,6 mln zł rządowej dotacji otrzyma samorząd województwa świętokrzyskiego na utrzymanie w 2017 r. ok. tysiąca kilometrów dróg wojewódzkich w regionie.

• W środę (26 kwietnia) wojewoda i marszałek podpisali porozumienie w tej sprawie.

 

W latach 2015-2019 rezerwa celowa budżetu państwa na dotacje dla województw przeznaczona jest na dofinansowanie budowy, przebudowy, remontu, utrzymania, ochrony dróg wojewódzkich i zarządzania tymi drogami. Rezerwę rozdziela minister właściwy do spraw finansów publicznych, między województwa, w których powierzchnia dróg wojewódzkich, w przeliczeniu na jednego mieszkańca regionu, jest wyższa od powierzchni dróg wojewódzkich w kraju, w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

"W tym roku w województwie świętokrzyskim to zadanie oszacowano na ponad 17 mln zł, z czego rządowa dotacja wynosie ok. 16,6 mln zł. Pozostała kwota, ok. 340 tys. zł, pochodzi z budżetu samorządu" - poinformowała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.

Dodała, że ta kwota pozwoli na utrzymanie ok. tysiąca kilometrów tras w regionie (to długość wszystkich dróg wojewódzkich). "Myślę, że nie trzeba nas wszystkich przekonywać, że co roku każda droga wymaga remontu, utrzymania czystości, także zimowego utrzymania" - zaznaczyła Wojtyszek.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas przekonywał, że bieżące remonty tras są równie ważne, jak duże inwestycje drogowe.

"To przedsięwzięcia ważne z perspektywy ich użytkowników, poprawiające bezpieczeństwo. Jakość tych dróg w niektórych miejscach jest bardzo zła. Z pewnością te pieniądze posłużą, by wykonać najpilniejsze prace" - dodał.

Zadania mają dotyczyć m.in. remontu nawierzchni tras uszkodzonych przez trudne warunki atmosferyczne w zimie i nagłe zdarzenia pogodowe - np. burze, utrzymania przydrożnych rowów, naprawy znaków drogowych.

Samorząd regionu planuje, wykorzystując środki Unii Europejskiej z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, realizację 13 projektów związanych z budową lub modernizacją 123 km dróg wojewódzkich. Koszt wszystkich inwestycji to 557,1 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ok. 441,1 mln zł. Ponadto będą realizowane projekty związane z trasami wojewódzkimi zlokalizowanymi w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym (tworzonym przez Kielce i 11 ościennych gmin) - te inwestycje będą wsparte funduszami Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.