PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Rządowa dotacja na remont dróg lokalnych

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 15:51
Świętokrzyskie. Rządowa dotacja na remont dróg lokalnych
(fot. pixabay)

Niemal 25 kilometrów dróg lokalnych w woj. świętokrzyskim zostanie wyremontowanych w 2018 r. dzięki ok. 11 mln zł rządowej dotacji, przyznanej w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.
  • Inwestycje dotyczą modernizacji odcinków dróg o łącznej długości niemal 25 km, a suma dotacji wyniesie ok. 11 mln zł.
  • Przedsięwzięcia zrealizują powiaty: starachowicki, pińczowski, buski, konecki i jędrzejowski. Będą to także gminy: Starachowice, Sadowie, Wąchock, Bodzentyn, Solec-Zdrój, Wojciechowice, Górno, Baćkowice i Smyków.
  • Projekty muszą być zrealizowane, a ich sfinansowanie rozliczone - do końca roku.

W czwartek (12.04) w Kielcach umowy z przedstawicielami 14 samorządów, na realizację 18 inwestycji, podpisała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.

- Dofinansowanie z budżetu państwa wynosi do 50 proc. wartości inwestycji, a maksymalna kwota wsparcia z programu może wynieść 3 mln zł. To środki, po które samorządowcy chętnie sięgają. Remont dróg pozwala na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Także przedsiębiorcy umieszczają zakłady na terenach gmin, w których jest dobra komunikacja - oceniła wojewoda w rozmowie z dziennikarzami.

Przedsięwzięcia w ramach przyznanych w czwartek dotacji zrealizują powiaty: starachowicki, pińczowski, buski, konecki i jędrzejowski. Będą to także gminy: Starachowice, Sadowie, Wąchock, Bodzentyn, Solec-Zdrój, Wojciechowice, Górno, Baćkowice i Smyków.

Inwestycje dotyczą modernizacji odcinków dróg o łącznej długości niemal 25 km, a suma dotacji wyniesie ok. 11 mln zł.

Powiat starachowicki otrzymał ponad 3,2 mln zł wsparcia na rozbudowę dróg: Krynki-Brody oraz Osiny-Mokre Niwy-Krupów-Trębowiec Duży-granica województwa. Starosta Danuta Krępa oceniła, że to bardzo ważne, iż budżet państwa przekazuje pieniądze na inwestycje na drogach powiatowych, bo samorządów nie stać, aby je samodzielnie realizować.

- Inwestycja w gminie Brody to remont kolejnego odcinka drogi nad zalewem, której część w ramach pomocy programu już była wyremontowana. W tym roku to odcinek ok. 1,3 km. Dzięki dotacji mogliśmy położyć tam nową nawierzchnię, powstały ciągi pieszo-rowerowe, zatoczki autobusowe, parking. Druga inwestycja dotyczy gminy Mirzec - opisywała Krępa.

Powiat jędrzejowski dzięki ok. 540 tys. zł wsparcia przebuduje trasę pomiędzy miejscowościami Żarczyce Małe i Mieronice. - Jesteśmy już po przetargu, wykonawca "wszedł" już na zadanie, które polega na zrobieniu chodników i położeniu na jezdni nowego asfaltu. Poprawi się bezpieczeństwo i jakość podróżowania - podkreślił starosta Edmund Kaczmarek.

Projekty muszą być zrealizowane, a ich sfinansowanie rozliczone - do końca roku.

W ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" w 2018 r. woj. świętokrzyskie otrzymało niemal 41 mln zł. Do dofinansowania zakwalifikowano 33 inwestycje gmin i 18 powiatów.

Jak wyjaśniał dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Sułek, na liście zadań rezerwowych do realizacji w ramach programu są jeszcze projekty dwóch powiatów i kilku gmin. - Liczymy na oszczędności przetargowe, że przynajmniej częściowo te projekty zostaną sfinansowane - dodał.

Do połowy kwietnia świętokrzyskie samorządy mogą aplikować także o dotacje na wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej, w ramach dodatkowych środków, przeznaczonych na ten cel przez rząd. W 2018 r. region otrzyma ponad 25,5 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.