PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie, Schetyna: łącznica kolejowa w Czarncy w 2018 r.

  • pap/pt    15 października 2015 - 07:10
Świętokrzyskie, Schetyna: łącznica kolejowa w Czarncy w 2018 r.
Włoszczowa ma najszybsze w regionie połączenie zarówno ze stolicą, jak i Małopolską

Łącznica kolejowa w Czarncy umożliwiająca połączenie Kielc i Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową powinna powstać do wiosny 2018 r. - mówił w środę we Włoszczowie szef MSZ Grzegorz Schetyna, zajmujący pierwsze miejsce na świętokrzyskiej liście kandydatów PO do Sejmu.
Podczas spotkania z dziennikarzami na peronie Włoszczowa-Północ Schetyna nawiązał do przyjętego we wrześniu przez rząd "Krajowego programu kolejowego do 2023 r.". "Scenariusz jest dobry, jest tylko pytanie o tempo, czy wszystko jest wystarczające, czy można coś poprawić" - powiedział.

W tej sprawie polityk spotkał się w poniedziałek m.in. z prezesem PKP Polskie Linie Kolejowe Andrzejem Filipem Wojciechowskim oraz członkiem zarządu PKP SA Jarosławem Batorem.

"Ważne, żeby to było tak rozpisane, żeby w 2018 r. to już działało. Ten łącznik jest symboliczny. On będzie absolutnie priorytetem" - zaznaczył Schetyna.

Chodzi o łącznicę kolejową Czarnca - Włoszczowa-Północ umożliwiającą włączenie się pociągów jadących od strony Kielc w kierunku Częstochowy w Centralną Magistralę Kolejową, tak by umożliwić szybki ich przejazd do Warszawy.

Włoszczowa ma idealne połączenia

Obecny na konferencji burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek dodał, że już teraz wielu mieszkańców Kielc, podobnie jak podróżnych z Radomska czy Przedborza (Łódzkie), decyduje się na rozpoczęcie podróży koleją do Warszawy czy Krakowa właśnie z peronu przy CMK, gdzie dojeżdżają często prywatnymi samochodami.

Zaznaczył, że obecnie Włoszczowa ma najszybsze w regionie połączenie zarówno ze stolicą, jak i Małopolską.

"Chodzi o to, żeby mieszkańcy Kielc też mogli z tego korzystać, wszyscy na tym skorzystają, otworzą się nowe możliwości inwestycyjne" - dodał Schetyna.

Według obecnego na spotkaniu prezesa PKP PLK Filipa Wojciechowskiego scenariusz, w którym pociągi z Kielc pojechałyby łącznicą już wiosną 2018 r., jest bardzo realny.

"Jeżeli chodzi o studium wykonalności dla tej inwestycji, ono się zakończy w połowie przyszłego roku. Wtedy rozstrzygną się wszystkie kluczowe parametry tej linii, co pozwoliłoby uruchomić postępowania przetargowe, tak aby na wiosnę 2018 r. ta łącznica była ukończona" - powiedział.

Dodał, że budżet tego projektu to ok. 42 mln zł, a realizacja inwestycji będzie współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Wojciechowski zapytany przez dziennikarzy o ocenę zasadności ekonomicznej istniejącego od 9 lat włoszczowskiego peronu przy Centralnej Magistrali Kolejowej powiedział, że "jest coraz większe uzasadnienie dla tego projektu".

"Przed chwilą zatrzymało się tu Pendolino, z którego wysiadło kilkanaście osób, a w szczytowych momentach są to większe grupy pasażerów. Jest to projekt, który jest bardzo uzasadniony, a budowa łącznicy sprawi, że to miejsce będzie wykorzystane w 100 proc." - ocenił.

Modernizacje linii w świętokrzyskim

Oprócz budowy łącznicy Czarnca-Włoszczowa Wojciechowski zwrócił uwagę na dwie inne linie w regionie, które mają zostać objęte inwestycjami. Chodzi o modernizację linii Skarżysko-Sandomierz (z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia) oraz Kielce-Radom.

"Można powiedzieć, że województwo świętokrzyskie będzie miało sprawniejsze połączenia we wszystkich kierunkach. Do tego dodać trzeba wszelkie te zmiany w infrastrukturze pasażerskiej (...), przebudowa przystanków, dworca w Kielcach w ciągu najbliższych lat, przebudowa dworca w Skarżysku, wraz z przejściem podziemnym, które jest bardzo ważne dla mieszkańców" - mówił Wojciechowski.

Ustanowiony w połowie września br. "Krajowy program kolejowy do 2023 roku" zakłada wydanie 67,5 mld zł do 2023 r. na inwestycje w infrastrukturę kolejową. Efektem jego realizacji ma być m.in. skrócenie czasu przejazdu między największymi polskimi miastami, zwiększenie dostępności komunikacyjnej wielu regionów kraju, wzmocnienie powiązań międzyregionalnych.

Stację Włoszczowa Północ na Centralnej Magistrali Kolejowej otwarto 16 października 2006 r. m.in. dzięki wsparciu ówczesnego ministra w kancelarii premiera Przemysława Gosiewskiego, który w 2010 r. zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Obecnie na stacji zatrzymują się m.in. pociągi Pendolino. Podróż do Warszawy trwa stamtąd ok. 1 godziny i 30 minut.

Położoną w zachodniej części woj. świętokrzyskiego Włoszczowę zamieszkuje ponad 10 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • opos, 2015-10-15 12:17:56

    Schetyna spoko gość