PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Wkrótce budowa 22 kilometrów dróg oraz obwodnic Sukowa i Daleszyc

  • PAP/MN    15 września 2017 - 16:19
Świętokrzyskie: Wkrótce budowa 22 kilometrów dróg oraz obwodnic Sukowa i Daleszyc
Umowę podpisano w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. (fot. UMWŚ)

Prawie 137,5 mln zł unijnego dofinansowania zostanie przeznaczone na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 764 na trasie Kielce-Raków.
• Całkowity koszt inwestycji to ponad 200 mln zł, a dofinansowanie będzie pochodzić z programu Polska Wschodnia.

• Inwestycję podzielono na dwa zadania, które zrealizowane zostaną na różnych odcinkach trasy 764. Łącznie remonty jezdni obejmą 22 km.

• W piątek (15 września) w stolicy województwa świętokrzyskiego podpisano umowę na realizację tej inwestycji.

Umowy na dofinansowanie projektu rozbudowy drogi wojewódzkiej (DW) nr 764 wraz z budową obwodnic Sukowa i Daleszyc podpisano w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W uroczystości wziął udział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

W ramach inwestycji prowadzone będą roboty drogowe - m.in. przebudowa obecnych odcinków jezdni - oraz branżowe, np. poprawa infrastruktury technicznej. Całkowity koszt inwestycji to ponad 200 mln zł, a dofinansowanie wyniesie ok. 137,5 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

"W ramach tej inwestycji już za dwa lata gminy Morawica i Daleszyce zostaną lepiej skomunikowane z Kielcami. Powstaną też dwie ważne obwodnice" - zapewnił Hamryszczak. Dodał, że projekt rozbudowy DW 764 jest częścią "większego zamierzenia inwestycyjnego". "Jego celem jest połączenie DW 764 z siecią dróg krajowych, co wpłynie na poprawę komunikacji województwa świętokrzyskiego z podkarpackim" - tłumaczył.

Czytaj też: Wkrótce kolejny odcinek S7 na Mazowszu

Przypomniał, że podobne inwestycje w przeszłości zrealizowano na południu regionu, w Połańcu, w ramach środków pochodzących z Program Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Wiceminister dodał, że inwestycja przyczyni się do poprawy życia mieszkańców, poprzez wyprowadzenie z Daleszyc ruchu tranzytowego. "Łatwiejszy stanie się także dostęp do pracy, szkół, lekarza czy urzędu" - zapewnił.

Inwestycję podzielono na dwa zadania, które zrealizowane zostaną na różnych odcinkach trasy 764. Łącznie remonty jezdni obejmą 22 km, zbudowane zostaną również m.in. nowe chodniki, ścieżki rowerowe czy zatoki autobusowe wraz z peronami i miejscami na wiaty. Przebudowie ulegnie sieć energetyczna i oświetlenie drogowe.

"To kolejna ważna inwestycja w regionie. Wpłynie ona na poprawę bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców, jak i kierowców" - podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Wyraziła nadzieję, że dzięki tym pracom nastąpi rozwój regionu poprzez powstawanie nowych firm, które stworzą dodatkowe miejsca zatrudnienia.

Czytaj też: Ofensywa drogowców we wschodniej Polsce

"Jak spojrzymy na mapę głównych ciągów komunikacyjnych, widzimy, że jest to dokładanie kolejnych puzzli drogowych, które układają się nam w logiczną całość" - zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Przetarg na inwestycje został ogłoszony kilka miesięcy temu, ponieważ był to jeden z elementów punktowanych w konkursie.

"Wczoraj otworzyliśmy oferty i teoretycznie mamy dwa lata na zrealizowanie tych inwestycji" - poinformował dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. Dodał, że w konkursie udział wzięło 12 wykonawców, po sześciu na każde zadanie.

Celem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. Dofinansowanie otrzyma 28 inwestycji drogowych z pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ok. 2 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.