PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Wkrótce remont odcinka linii kolejowej nr 8

  • PAP/EM    3 marca 2017 - 15:25
Świętokrzyskie: Wkrótce remont odcinka linii kolejowej nr 8
Kompleksowo przebudowanych zostanie 116 km linii kolejowej i sieć trakcyjna (fot. pixabay)

• Około 600 mln zł ma kosztować remont linii kolejowej nr 8 na odcinku ze Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez Kielce do Kozłowa (Małopolskie).
• PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na dokumentację projektową inwestycji, która pozwoli na szybsze podróże do Warszawy i Krakowa.
Informację przekazał w przesłanym komunikacie rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Prace projektowe mają rozpocząć się w IV kwartale 2017 r., a roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2022.

Realizacja inwestycji m.in. skróci czas podróżowania koleją z regionu w kierunku Warszawy i Krakowa. Pociągi pasażerskie pojadą zmodernizowanym odcinkiem trasy z prędkością do 120 km na godz., a towarowe - do 100 km na godz.

Kompleksowo przebudowanych zostanie 116 km linii kolejowej i sieć trakcyjna. W planie jest też przebudowa 39 obiektów inżynieryjnych, m.in. 15 mostów i 11 wiaduktów.

"Przygotowywana inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Bezpieczniej będzie także dzięki modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych" - podkreślił cytowany w komunikacie Siemieniec.

Przedsięwzięcie zakłada również modernizację stacji i przystanków kolejowych. Wykonawca opracuje dokumentację modernizacji 12 stacji - m.in. w Kielcach, Suchedniowie, Zagnańsku oraz 10 przystanków, w tym w Radkowicach i w Klimontowie. "W efekcie prac, komfort podróżowania koleją w regionie zwiększą wygodne, lepiej wyposażone perony. Będą dostosowane także do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się" - zaznaczył Siemieniec.

Przebudowane zostaną również: kładka dla pieszych w Łącznej oraz przejście pod torami w Sitkówce-Nowinach. Nowe przejścia powstaną pod torami w Suchedniowie i Jędrzejowie.

Inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym oszacowana została na blisko 600 mln zł. Ma być finansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Linia kolejowa nr 8 Warszawa-Kraków przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów, Kozłów łączy trzy województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Liczy ok. 316,5 km długości i jest jedną z ważniejszych linii kolejowych w Polsce. Jej poszczególne odcinki są od kilku lat sukcesywnie modernizowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.