PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: zmodernizowano dwa miejskie odcinki dróg wojewódzkich

  • bad/PAP    2 sierpnia 2015 - 11:38

W Sandomierzu i Włoszczowej (Świętokrzyskie) oficjalnie otwarto zmodernizowane odcinki dróg wojewódzkich. Łącznie, koszt obu inwestycji przekroczył 15 mln zł, przy większościowym wsparciu środków unijnych.
Obie inwestycje były długo oczekiwane i stanowią ważne dla ruchu regionalnego elementy sieci dróg wojewódzkich. Jak przypomina wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny m.in. za transport Jan Maćkowiak, ul. Lubelska w Sandomierzu stanowiąca odcinek drogi wojewódzkiej nr 777 jest ważna nie tylko dla miasta, bo jest także częścią łącznika między dwiema drogami krajowymi 74 (Kielce-Zamość) i 77 łączącej Świętokrzyskie z Podkarpaciem.

Atutem obu inwestycji było wcześniejsze przygotowanie przez samorządy

Podobnie we Włoszczowej prawie dwukilometrowy odcinek ul. Młynarskiej w ciągu drogi nr 742 to część połączenia Włoszczowy z północną częścią powiatu, a także z Przedborzem (Łódzkie) i Piotrkowem Trybunalskim. Przed remontem jej nawierzchnia była bardzo zniszczona. "To istotna trasa dla ruchu lokalnego, a także ważne połączenie międzywojewódzkie, przy tej trasie znajduje się m.in. jeden z najważniejszych zakładów w mieście" - powiedział PAP burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, który planuje w kolejnych latach remont innego odcinka trasy 742, czyli wylotówkę na Jędrzejów, przy której znajdują się największe firmy w powiecie.

Maćkowiak wyjaśnił, że w trakcie perspektywy budżetowej 2007-2013 na obie drogi zabrakło pieniędzy w konkursach. "Gdy pod koniec tego okresu zrobiliśmy analizy wydatkowania zakończonych inwestycji okazało się, że mamy pewne oszczędności, które wynikały m.in. z korzystnego dla nas kursu euro" - wyjaśnił. Z tego powodu urząd marszałkowski zdecydował się na kolejny konkurs.

Jak przyznaje wicemarszałek atutem obu inwestycji było wcześniejsze przygotowanie przez samorządy (powiaty i gminy) niezbędnej dokumentacji. "Nie mając gwarancji, że my to im zbudujemy, ryzykowały tworząc dokumentacje do inwestycji, ale to się opłaciło" - powiedział.

Przebudowa ul. Lubelskiej w Sandomierzu kosztowała 7,8 mln zł, a ul. Młynarskiej we Włoszczowej 7,5 mln. 85 proc. tej sumy pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Mijająca perspektywa budżetowa była bardzo istotna dla przebudowy dróg wojewódzkich. W tym czasie gruntownie wyremontowano m.in. drogę nr 786 Kielce - Częstochowa, do granicy z woj. śląskim za 220 mln zł, obwodnicę Końskich wraz z fragmentem drogi nr 728 za ponad 130 mln zł, a także wspólnie z woj. podkarpackim wybudowano most na Wiśle w Połańcu za ponad 200 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.