PARTNER PORTALU
  • BGK

Świnoujście inwestuje w turystykę

  • PAP    24 sierpnia 2010 - 22:01
Świnoujście inwestuje w turystykę

Władze Świnoujścia dobrze oceniają mijający sezon w kurorcie. Już planują kolejne inwestycje w infrastrukturę turystyczną. W przyszłym roku rozbudowana będzie m.in. marina, a także powiększona miejska promenada.
Jak powiedział rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, wprawdzie wpływy z opłaty uzdrowiskowej i targowej w sezonie będą podsumowane we wrześniu, już dziś można powiedzieć, po wstępnych szacunkach, że będą one o wiele większe niż w roku ubiegłym. Szacujemy, że będzie to wzrost ok. 10 proc. - dodał.

- Największym wskaźnikiem atrakcyjności naszego miasta w sezonie jest liczba pojazdów, które przeprawiły się do Świnoujścia promami. W tym roku odnotowaliśmy rekord. Podczas jednego z lipcowych weekendów dziennie przeprawiało się do miasta 18 tys. pojazdów. W roku 2009 było to 13 tys. - powiedział Karelus.

Dodał, że to duży wzrost. Sześć promów kursowało codziennie na dwóch przeprawach nie tak jak zazwyczaj co pół godziny, ale gdy tylko jednostka zapełniła się pasażerami.

Miasto, oprócz plaż nadbałtyckich, oferuje turystom także inne atrakcje, które sprawdzają się, gdy zabraknie plażowej pogody. Organizuje liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Dba również o to, by odwiedzający mogli aktywnie spędzać czas, np. zwiedzając zabytki, w tym system ufortyfikowań, czy też podziwiając okoliczną przyrodę, w tym rezerwaty roślin lub ptactwa.

Źródło sukcesu to m.in. dbałość o czystość plaż, które od lat nagradzane są Błękitną Flagą - wyróżnieniem przyznawanym najlepszym morskim kąpieliskom. Miasto doceniają też internauci, którzy po raz kolejny na kilku portalach turystycznych uznali je za najlepszy kurort.

Staramy się co roku wzbogacać ofertę turystyczną. W tym sezonie powstały np. dyskoteki na plaży, odrestaurowano amfiteatr. Obserwujemy, że wcześniej wypoczynkiem w Świnoujściu byli zainteresowani trochę starsi turyści, dziś jest już więcej młodych - mówi Karelus.

Z myślą o nich mają powstać m.in. kolejne ścieżki rowerowe łączące miasto z sąsiednią niemiecką gminą. Przy wsparciu unijnym w lipcu rozpocznie się budowa szlaku pieszo-rowerowego, którego koszt to ok. 3 mln euro.

Słynna już z urody promenada ma być przedłużona o 250 metrów. Pojawią się na niej nowe zejścia na plażę, również dla osób niepełnosprawnych.

Zdaniem rzecznika hitem świnoujskich plaż są prysznice, a także największy nad polskim Bałtykiem kombajn do czyszczenia plaży.

Największą inwestycją ma być most łączący wyspę Wolin z wyspą Karsibór - koszt jego budowy to ok. 40 mln zł.

Nie tylko hotele były w tym roku zapełnione. Także marina miała pełne obłożenie - dodał Karelus. Przez cały sezon cumowały w niej jednostki m.in. z Niemiec, Danii, Szwecji, Francji i Rosji. Planujemy rozbudowę mariny tak, aby mogła pomieścić dwa razy więcej jednostek. Koszt inwestycji to 16 mln zł - poinformował rzecznik.

Świnoujście wykorzystuje swoje położenie w pobliżu granicy z Niemcami. Jesteśmy otwarci na turystów z Niemiec. Wszystkie nasze foldery, ulotki czy nawet instrukcje obsługi parkomatów są także w języku niemieckim. Wydajemy nawet dwujęzyczną gazetkę plażową - powiedział rzecznik. W sierpniu otwarto także przejście graniczne dla turystycznych autobusów, co znacznie ułatwiło dowóz turystów z zagranicy do miasta.

Jak powiedział jeden z właścicieli hoteli w Świnoujściu, Paweł Zbyszewski, on także może uznać sezon za udany. - W moich dwóch hotelach nie było w tym czasie wolnych miejsc. Większość gości to Niemcy. Przyjeżdżają często powtórnie. Inwestujemy w podwyższenie standardów hotelowych. Konkurujemy też z kurortami niemieckimi ceną - średnio jest ona niższa nawet o 30-40 proc. Przyjeżdżają do nas ludzie nieco starsi, z myślą o nich proponujemy zabiegi lecznicze - podkreślił Zbyszewski.

Władze miasta szacują, że co roku w sezonie odwiedza je ok. 2,5 mln turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.