PARTNER PORTALU
  • BGK

Świnoujście zrobiło pierwszy krok ku budowie tunelu

  • bad    26 września 2014 - 18:20
Świnoujście zrobiło pierwszy krok ku budowie tunelu

Świnoujście otrzyma prawie 5 milionów złotych. Fundusze przeznaczone zostaną na opracowanie dokumentacji pozwalającej rozpocząć budowę tunelu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Uroczyste podpisanie umowy, z udziałem marszałka województwa Olgierda Geblewicza i prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, odbyło się w piątek, 26 września br. w Świnoujściu. - Świnoujście jest szczególnym miejscem na mapie Polski, a tunel jest szczególnie ważną inwestycją dla miasta, regionu i kraju - akcentował Olgierd Geblewicz.

Unijne wsparcie przeznaczone zostanie na pokrycie kosztów związanych z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Pozwoli on na rozpoczęcie inwestycji mającej na celu usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W oparciu o tę właśnie dokumentację zostanie wybudowany w Świnoujściu tunel łączący, w ciągu drogi krajowej nr 93, obie wyspy.

Czytaj też: Świnoujście może zostać odcięte od reszty Polski

- Inwestycja tego typu wymaga determinacji, staranności i współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że podpisujemy umowę będącą pierwszym krokiem na drodze do budowy tunelu w Świnoujściu. Ponadto cieszę się, że udało się wpisać świnoujską inwestycję na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020. Oznacza to w praktyce połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To początek, który znacząco przyśpieszy ścieżkę realizacji inwestycji. Świnoujście jest szczególnym miejscem na mapie Polski, a tunel jest szczególnie ważną inwestycją dla miasta, regionu i kraju. Nie jest łatwo wyjaśnić w Warszawie, że przeprawa to coś innego niż tylko przejście drogowe. Po prostu trzeba przyjechać do Świnoujścia i odstać swoje w korku, aby się o tym przekonać - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Czytaj też: Jest pozwolenie na użytkowanie gazociągu Świnoujście-Szczecin

Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 5,6 miliona złotych. Unijne wsparcie ma wynieść prawie 4,8 miliona złotych. Dokumentacja zostanie opracowana do września 2015 roku.

- Wszyscy mieszkańcy Świnoujścia i regionu, a także turyści czują potrzebę realizacji tej inwestycji. Czekamy na nią już tyle lat, że kiedy pytamy świnoujścian czy wierzą w jej powodzenie, nie są o tym do końca przekonani. Ja w to wierzę, a marszałek Olgierd Geblewicz jest pierwszym przedstawicielem samorządu województwa, który rozumie nasz problem. Nie zawsze, bowiem rozmowy o inwestycji przebiegały w takiej atmosferze jak dzisiaj - zauważył prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wręczając marszałkowi upominek w postaci koła sterowego. - Niech pan steruje tym kołem tak dobrze, jak pan to czyni obecnie - dodał.

Realizacja projektu wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej „Rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej", Działania 2.3 „Wsparcie prac przygotowawczych projektów o strategicznym znaczeniu dla realizacji celów osi priorytetowej nr 2" RPO WZ na lata 2007-2013.

Budowa świnoujskiego tunelu to jedno z kluczowych zadań inwestycyjnych dla rozwoju regionu. W wyniku negocjacji Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020 znalazła się ona na liście podstawowej projektów i będzie sfinansowana przez administrację rządową ze środków zarządzonych centralnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.