Synagoga w Nowym Sączu znów będzie pełnić funkcję religijną

Pochodząca z XVIII wieku synagoga w Nowym Sączu (woj. małopolskie) od września tego roku ponownie będzie wykorzystywana do celów religijnych. W związku z tym budynek opuści oddział tamtejszego Muzeum Okręgowego, który zajmował go od ponad 50 lat.
Synagoga w Nowym Sączu znów będzie pełnić funkcję religijną
Synagoga w Nowym Sączu ponownie będzie wykorzystywana do celów religijnych. Fot. wikipedia

Synagoga jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Przewodniczący Gminy Tadeusz Jakubowicz poinformował PAP, że prowadzeniem synagogi będzie się zajmować żydowska Fundacja Bonei Sanz, kultywująca pamięć o pochodzącej z Nowego Sącza chasydzkiej dynastii założonej przez cadyka Chaima Halberstama.

"Chcą oni, żeby do Nowego Sącza powróciło żydowskie życie religijne: założyli już dom gościnny z koszerną kuchnią i budują rytualną łaźnię. Teraz konieczna stała się synagoga, która będzie służyła celom religijnym" - wyjaśnił Jakubowicz.

Synagogę odwiedzą chasydzi z całego świata

Jak podkreślił, sądecka bożnica, której inauguracja ma nastąpić w żydowski Nowy Rok przypadający w połowie września, nie będzie miejscem zamkniętym dla lokalnej społeczności. "Synagoga musi żyć, dlatego mieszkańcy będą mogli ją odwiedzać, żeby zobaczyć różnice między jednym kościołem a drugim" - zazaczył.

W celach religijnych synagogę będą wykorzystywać przede wszystkim chasydzi z całego świata, którzy licznie pielgrzymują do Nowego Sącza na grób cadyka Chaima Halberstama. Według przewodniczącego gminy żydowskiej w tym mieście obecnie nie mieszkają żadni praktykujący Żydzi.

Sądecka synagoga pochodzi z XVIII wieku. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. W czasie okupacji hitlerowskiej została zdewastowana i obrabowana.

W 1971 r. budynek został przekazana nowosądeckiemu Muzeum Okręgowemu, które po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe i magazynowe, udostępniło go do zwiedzania w 1982 r. W przedsionku synagogi mieściła się stała poświęcona sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane były wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury.

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, ostatnia wystawa w Galerii "Dawna Synagoga" potrwa do końca czerwca. Potem do końca sierpnia trwać będzie przeprowadzka. Przechowywane tam obrazy, grafiki i rzeźby zostaną tymczasowo zmagazynowane w budynkach Miasteczka Galicyjskiego.

Nowy Sącz ważny z powodu grobu cadyka Chaima Halberstama

Na razie nie wiadomo, gdzie ostatecznie będą prezentowane zbiory galerii. Muzeum zwróciło się do władz miasta i województwa małopolskiego z prośbą o pomoc w pozyskaniu dla niej odpowiedniego budynku w centrum Nowego Sącza.

Nowy Sącz jest ważnym miejscem dla ortodoksyjnych Żydów z całego świata - wyznawców chasydyzmu, którzy licznie przyjeżdżają tam, aby modlić się u grobu cadyka Chaima Halberstama (1793-1875). Dał on początek całej dynastii rabinów chasydzkich Sanz.

Ostatniego sądeckiego cadyka z tej linii - Mordechaja Zeewa Halberstama w 1942 r. zamordowali Niemcy. Charakterystyczną cechą sądeckich chasydów było bardzo konserwatywne podejście do spraw religijnych oraz skromny, wręcz ascetyczny styl życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Życzę nowosądeckim chasydom dobrych relacji z nami Polakami a pielgrzymom przybywającym na grób swego Cadyka poszanowania naszego kraju.

JodekMordka, 2015-06-16 10:27:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE