PARTNER PORTALU
  • BGK

Synagoga w Nowym Sączu znów będzie pełnić funkcję religijną

  • PAP    14 czerwca 2015 - 13:07
Synagoga w Nowym Sączu znów będzie pełnić funkcję religijną
Synagoga w Nowym Sączu ponownie będzie wykorzystywana do celów religijnych. Fot. wikipedia

Pochodząca z XVIII wieku synagoga w Nowym Sączu (woj. małopolskie) od września tego roku ponownie będzie wykorzystywana do celów religijnych. W związku z tym budynek opuści oddział tamtejszego Muzeum Okręgowego, który zajmował go od ponad 50 lat.
Synagoga jest własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Przewodniczący Gminy Tadeusz Jakubowicz poinformował PAP, że prowadzeniem synagogi będzie się zajmować żydowska Fundacja Bonei Sanz, kultywująca pamięć o pochodzącej z Nowego Sącza chasydzkiej dynastii założonej przez cadyka Chaima Halberstama.

"Chcą oni, żeby do Nowego Sącza powróciło żydowskie życie religijne: założyli już dom gościnny z koszerną kuchnią i budują rytualną łaźnię. Teraz konieczna stała się synagoga, która będzie służyła celom religijnym" - wyjaśnił Jakubowicz.

Synagogę odwiedzą chasydzi z całego świata

Jak podkreślił, sądecka bożnica, której inauguracja ma nastąpić w żydowski Nowy Rok przypadający w połowie września, nie będzie miejscem zamkniętym dla lokalnej społeczności. "Synagoga musi żyć, dlatego mieszkańcy będą mogli ją odwiedzać, żeby zobaczyć różnice między jednym kościołem a drugim" - zazaczył.

W celach religijnych synagogę będą wykorzystywać przede wszystkim chasydzi z całego świata, którzy licznie pielgrzymują do Nowego Sącza na grób cadyka Chaima Halberstama. Według przewodniczącego gminy żydowskiej w tym mieście obecnie nie mieszkają żadni praktykujący Żydzi.

Sądecka synagoga pochodzi z XVIII wieku. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. W czasie okupacji hitlerowskiej została zdewastowana i obrabowana.

W 1971 r. budynek został przekazana nowosądeckiemu Muzeum Okręgowemu, które po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe i magazynowe, udostępniło go do zwiedzania w 1982 r. W przedsionku synagogi mieściła się stała poświęcona sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane były wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury.

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, ostatnia wystawa w Galerii "Dawna Synagoga" potrwa do końca czerwca. Potem do końca sierpnia trwać będzie przeprowadzka. Przechowywane tam obrazy, grafiki i rzeźby zostaną tymczasowo zmagazynowane w budynkach Miasteczka Galicyjskiego.

Nowy Sącz ważny z powodu grobu cadyka Chaima Halberstama

Na razie nie wiadomo, gdzie ostatecznie będą prezentowane zbiory galerii. Muzeum zwróciło się do władz miasta i województwa małopolskiego z prośbą o pomoc w pozyskaniu dla niej odpowiedniego budynku w centrum Nowego Sącza.

Nowy Sącz jest ważnym miejscem dla ortodoksyjnych Żydów z całego świata - wyznawców chasydyzmu, którzy licznie przyjeżdżają tam, aby modlić się u grobu cadyka Chaima Halberstama (1793-1875). Dał on początek całej dynastii rabinów chasydzkich Sanz.

Ostatniego sądeckiego cadyka z tej linii - Mordechaja Zeewa Halberstama w 1942 r. zamordowali Niemcy. Charakterystyczną cechą sądeckich chasydów było bardzo konserwatywne podejście do spraw religijnych oraz skromny, wręcz ascetyczny styl życia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2015-06-16 10:27:19

    Życzę nowosądeckim chasydom dobrych relacji z nami Polakami a pielgrzymom przybywającym na grób swego Cadyka poszanowania naszego kraju.