PARTNER PORTALU
  • BGK

System poboru opłat na drogach ulegnie zmianie. Mają w tym pomóc konsultacje

  • MN    14 września 2016 - 14:53
System poboru opłat na drogach ulegnie zmianie. Mają w tym pomóc konsultacje
Seminarium ma pomóc w wyborze optymalnej strategii dla nowego systemu poboru opłat (fot. PTWP/A.Wawok)

• We wtorek (20 września) w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbędzie się seminarium „Elektroniczny pobór opłat drogowych. Doświadczenia Polski i innych krajów”.
• W seminarium przedstawiciele sektora publicznego wezmą udział w dyskusji, która pozwoli wypracować system poboru opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej po 2018 roku.
• Umowa z firmą dotychczas obsługującą system poboru opłat wygaśnie w listopadzie przyszłego roku.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz z GDDKiA prowadzi prace nad przygotowaniem założeń systemu poboru opłat za korzystanie z infrastruktury drogowej w Polsce po 2018 roku.
Seminarium w MIB, które odbędzie się 20 września, kierowane jest w szczególności do przedstawicieli sektora publicznego, którzy wezmą udział w dyskusji na temat źródeł finansowania dróg krajowych w Polsce, prawnych i europejskich uwarunkowań systemów poboru opłat, kierunków rozwoju technologii poboru opłat w Europie, funkcjonowania obecnego systemu viaTOLL oraz przyszłości opłaty elektronicznej w Polsce.

Przedstawiciele sektora prywatnego, w tym koncesjonariusze oraz firmy działające w obszarze wdrażania i eksploatacji systemów poboru opłat drogowych, będą mogli uczestniczyć w tym seminarium jedynie w charakterze słuchaczy. Jak zapowiada resort, dla nich zostanie zorganizowane oddzielne spotkanie w pierwszej połowie października 2016 r., podczas którego będzie możliwość zaprezentowania oferowanych rozwiązań i funkcjonalności.

Czytaj też: Pobór opłat na drogach: winiety są przeszłością

W listopadzie 2018 r. wygaśnie umowa z firmą dotychczas obsługującą system poboru opłat, obejmujący drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W celu zapewnienia płynnej kontynuacji poboru opłat na płatnych drogach państwowych, a tym samym zabezpieczenia przychodów Krajowego Funduszu Drogowego, MIB i GDDKiA pracują nad przygotowaniem założeń nowego systemu po 2018 roku.

Informacje oraz wnioski płynące z obu spotkań zostaną przeanalizowane i uwzględnione w pracach nad wyborem optymalnej strategii dla nowego systemu.

Zainteresowani uczestnictwem w seminarium 20 września br. mogą przesyłać imienne zgłoszenia do 16 września 2016 r. na adres mailowy: sekretariatDDP@mib.gov.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.