PARTNER PORTALU
 • BGK

System viaTOLL: Urzędnicy i politycy za wolno go rozwijali

 • Bartosz Dyląg    16 lutego 2018 - 14:28
System viaTOLL: Urzędnicy i politycy za wolno go rozwijali
System viaTOLL przyniósł do tej pory 9,1 mld zł. Fot. PTWP

W 2011 r. zakładano, że wpływy z systemu viaTOLL wyniosą ok. 20 mld zł na koniec 2018 r. Do tej pory system przyniósł 9,1 mld zł. Eksperci są zgodni - winę za ten stan rzeczy ponoszą politycy. Przychody z systemu są głównie zależne od wielkości jego sieci, a ta miała mieć niemal 7 tys. km dróg., ale przez zbyt wolne - zdaniem ekspertów - rozszerzenia objęto nim jedynie 3,6 tys. km.
 • Od 2011 r. systemem viaTOLL zostało objęte 3,6 tys. km dróg krajowych i autostrad, w pierwotnych planach ich ilość miała wynosić ok. 7 tys. km.
 • Zdaniem Adriana Furgalskiego - eksperta od transportu - za powolne rozszerzenie systemu odpowiedzialni są urzędnicy, którzy ponoszą winę za mniejsze niż zakładano przychody (9,1 mld zł wobec ok. 20 mld prognozowanych).
 • Upaństwowienie operatora systemu wydłuży czas poszerzania sieci dróg płatnych poprzez dodanie dodatkowych procedur publicznych - alarmuje Adrian Furgalski.

Brak dołączania nowych odcinków do systemu to główna przyczyna niewypełnienia prognoz. Istnieją trzy sposoby zwiększenia dochodów z systemu: pierwszym jest zwiększenie stawek, na co nie ma przyzwolenia społecznego, jak i woli politycznej. Drugim jest zwiększenie szczelności systemu, co w obecnej chwili jest niemożliwe - system już jest prawie w stu procentach szczelny, a minimalne „przejazdy na gapę” nie wyjaśniają rozbieżności prognoz z rzeczywistymi wynikami. Trzecią opcją jest obejmowanie nowych dróg systemem, które jak widać z przytoczonych liczb, nie przebiegało zgodnie z planem i jest praktycznie jedyną przyczyną mniejszych od zakładanych wpływów.

Zdaniem Adriana Furgalskiego, eksperta Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, wina leży po stronie polityków.

- Niższe, niż zakładane przychody, są winą tylko i wyłącznie polityków. Na pewno nie można zrzucić odpowiedzialności na wykonawcę, czyli prywatnego operatora, który stawia bramownice państwowego systemu tylko na tych drogach, na których mu się każe - mówi Furgalski.

Czytaj też: Pierwsze duże miasto w Europie rezygnuje z aut. W Polsce to science fiction

Są też inne czynniki natury państwowej i urzędniczej, które ograniczyły rozwój sprawnego systemu.

- Po pierwsze mniejsze niż zakładano są wpływy od samochodów osobowych. Oczywiście ciężarówki to największa część zakładanych i realnych wpływów, ale od 2014 r. nie wiadomo, co państwo chce zrobić w temacie odpłatności na drogach państwowych od samochodów osobowych. Minister Bieńkowska powiedziała „likwidujemy bramki”, a potem została komisarzem Unii Europejskiej w Brukseli. Jej następcy nic nie zrobili z tą koncepcją. Minister Maria Wasiak w ogóle nie była tym zainteresowana. Minister Andrzej Adamczyk skupił się na tym, żeby viaTOLL upaństwowić - on już jest państwowy, ale chodzi o to, by operator też był jednostką publiczną. W rezultacie dalej nie wiemy, jak mamy płacić. Czy bramki zostaną, czy będzie system elektroniczny? Od 2014 r. stoją i straszą puste pola do poboru opłat. A to 500-800 mln zł rocznie mniejszych wpływów, także do tego roku, to w najbardziej optymistycznym scenariuszu 2 mld zł niezrealizowanego przychodu. To wina tylko i wyłącznie polityków, obu głównych opcji - mówi Adrian Furgalski.

Dziś samochody osobowe mogą skorzystać z urządzeń viaAUTO, które pozwalają na elektroniczne uiszczanie opłat na dwóch odcinkach autostrad GDDKiA i urządzeń A4Go na należącym do Stalexportu odcinku Kraków-Katowice na A4. W innych miejscach przejazd autostradami jest darmowy lub wymaga płacenia na bramkach, szczególnie na prywatnych odcinkach A2 i A1.×
KOMENTARZE (10)

 • Greko., 2018-02-19 21:12:01

  Gdyby było dostępne na każdym odcinku to gra gitara, kupuję, ale jeżeli tu przejadę bez korkowania drogi, a na A2 muszę płacić, to ten system kompletnie nie jest dla mnie opłacalny. Najpierw niech się dogadają, a potem można liczyć na zyski
 • Greko, 2018-02-19 21:10:49

  Gdyby było dostępne na każdym odcinku to gra gitara, kupuję, ale jeżeli tu przejadę bez korkowania drogi, a na A2 muszę płacić, to ten system kompletnie nie jest dla mnie opłacalny. Najpierw niech się dogadają, a potem można liczyć na zyski
 • Greko, 2018-02-19 21:08:16

  Gdyby było to dostępne na każdym odcinku to gra hitara, ale jeżeli tu przejadę bez królowania drogi, a na A2 muszę płacić to ten system kompletnie nie jest dla mnie opłacalny. Najpierw niech się dogadają, a potem można liczyć na zyski