PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin, Most Brdowski połączył miasto z wyspą Ostrów Brdowski

  • pap/pt    26 sierpnia 2015 - 13:15
Szczecin, Most Brdowski połączył miasto z wyspą Ostrów Brdowski
Nowy most połączy wyspę Ostrów Brdowski z miastem fot. Szczecińska Stocznia Remontowa

W Szczecinie otwarto nowy 200-metrowy Most Brdowski łączący lewy brzeg Odry z wyspą Ostrów Brdowski, która dotychczas była odcięta od lądowej części Szczecina.
Blisko 200-metrowy Most Brdowski łączący w Szczecinie lewy brzeg Odry z wyspą Ostrów Brdowski na rzece został otwarty. Most od środy otwiera dostęp na wyspy Gryfia i Ostrów Brdowski, które dotychczas były odcięte od lądowej części Szczecina.

Z przeprawy mogą korzystać zarówno piesi, jak i kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych. Budowa mostu Brdowskiego oraz dróg dojazdowych trwała nieco ponad rok. Konstrukcja mostu składa się z trzech przęseł.

Na wyspie, na którą do tej pory można było dostać się promem, działa stocznia remontowa i powstaje fabryka fundamentów morskich wież wiatrowych.

Inwestycja była finansowana głównie ze środków unijnych. Dofinansowanie to ponad 32 mln zł, co stanowi 85 proc. wydatków kwalifikowanych inwestycji. Resztę kosztów poniósł fundusz inwestycyjny Mars, który jest głównym udziałowcem działającej na wyspie stoczni remontowej. Ma też udziały w konsorcjum, które buduje tam fabrykę fundamentów morskich wież wiatrowych.

Most ma być publiczny; w przyszłości przejmie go miasto, które będzie utrzymywało i konserwowało przeprawę.

Most ma podnieść atrakcyjność inwestycyjną Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Wcześniej 21 ha na wyspie sprzedała Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia. Na tym terenie powstaje fabryka, która ma produkować fundamenty morskich wież wiatrowych. Na wyspie tworzony jest też park przemysłowy Gryfia Biznes Park.

Projekt zakłada aktywizację wolnych terenów należących do stoczni poprzez pozyskanie inwestorów, głównie z sektora off-shore. Pierwszym elementem parku przemysłowego ma być właśnie powstająca fabryka konsorcjum Bilfinger Mars Offshore. Na wyspie kontynuowana jest też stoczniowa działalność przez Morską Stocznię Remontową Gryfia.

Bilfinger Mars Offshore rozpocznie we wrześniu, zanim dojdzie do oficjalnego otwarcia fabryki, produkcję w niej platform dla jednej z farm wiatrowych na Morzu Północnym. Zakład ma być gotowy pod koniec roku. Pracę w nim ma znaleźć około 500 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.