PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Most Cłowy zostanie wyremontowany. Ma być gotowy w 2017 r.

  • PAP/AT    25 sierpnia 2016 - 19:46
Szczecin: Most Cłowy zostanie wyremontowany. Ma być gotowy w 2017 r.

Firma ma zapewnić pełną przejezdność mostu do 31 lipca 2017 r. (Most Cłowy, fot.wikipedia.org/Kapitel)

• Most Cłowy, jedna z najważniejszych przepraw w Szczecinie, zostanie wyremontowany i oddany do użytku za 12 miesięcy – poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.
• Od maja 2016 r. most jest zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego.
Konsorcjum Vistal Gdynia oraz Vistal Infrastructure wyremontują Most Cłowy - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) Hanna Pieczyńska. "Na początku września zostanie podpisany dokument przez obie strony. Firma niezwłocznie przystąpi do prac na moście, aby był on jak najszybciej przejezdny" - zaznacza.

Pieczyńska dodała, że według umowy firma ma zapewnić pełną przejezdność mostu do 31 lipca 2017 r. "Termin ten związany jest z przypadającymi wtedy w Szczecinie regatami wielkich żaglowców. Zakończenie wszelkich robót zostało określone na 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy" - podkreśla.

Koszt całego remontu to przeszło 18 milionów zł.

"Prace na moście rozpoczną się jeszcze w tym roku. Pierwsza część to rozbiórka istniejących przęseł kablobetonowych. Zostaną one wymienione na nowe o konstrukcji zespolonej, renowacji poddane będą podpory" - wyjaśnia rzeczniczka.

Most Cłowy łączy prawobrzeżną część Szczecina z lewobrzeżną. Zdaniem Pieczyńskiej kierowcy nie powinni spodziewać się dodatkowych utrudnień w ruchu, za wyjątkiem okresu transportu ciężkiego sprzętu na teren budowy. Od maja br. trasa alternatywna przebiega przez Most Pionierów.

Według specjalistów z Politechniki Gdańskiej, na moście awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej wykonanej pomiędzy belkami. Stwierdzono także zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej.

Pod koniec maja o głośnym huku, który dobiegł spod mostu, poinformowali służby wędkarze. Specjaliści wezwani na miejsce stwierdzili, że most należy zamknąć.

Most Cłowy został oddany do użytku w 1960 r. Jego długość to 204 m, a szerokość blisko 19 m.

Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w 2013 r. most przeszedł gruntowny przegląd, w listopadzie ub.r. przegląd roczny, a trzy miesiące temu oględziny. Według ZDiTM, nic nie wskazywało na to, że może dojść do tego typu awarii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.