• PARTNERZY PORTALU

Szczecin nie musi zwracać 11,5 mln zł

Szczecin nie musi zwracać Agencji Mienia Wojskowego 11,5 mln zł bonifikaty udzielonej miastu przy zakupie nieruchomości.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną agencji w tej sprawie – poinformowały w poniedziałek służby prasowe szczecińskiego magistratu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Sprawa toczyła się od 2007 roku. Wówczas AMW wystąpiła o zwrot bonifikaty udzielonej przy zakupie przez miasto terenów przy ulicach Janickiego i Mickiewicza.

Agencja wytoczyła Szczecinowi proces, ponieważ – według niej – sprzedał on nabytą od niej nieruchomość przed upływem wymaganego prawem terminu. Dlatego uznała, że miasto powinno zwrócić bonifikatę wraz z odsetkami, czyli ok. 22 mln zł.

Sąd okręgowy we wrześniu 2010 r. zdecydował, że miasto ma oddać połowę tej sumy – 11,5 mln zł – czyli bonifikatę za część nieruchomości. Od tego wyroku miasto złożyło apelację, którą sąd uznał i zmienił wyrok pierwszej instancji.

Sąd apelacyjny stanął na stanowisku, że miasto sprzedając nieruchomość szkole wyższej z bonifikatą, działało tak, jakby mogła działać AMW i nie odniosło z tego tytułu korzyści majątkowych. W tej sytuacji domaganie się przez agencję zwrotu bonifikaty było swoistym nadużyciem prawa – uznał wówczas sąd. Od tego orzeczenia skargę kasacyjną skierowała do Sądu Najwyższego AMW.

Agencja udzieliła Szczecinowi bonifikaty przy sprzedaży mu w 2003 r. nieruchomości po byłych koszarach wojskowych. Nieruchomość wartą ok. 26 mln zł agencja sprzedała miastu za 7,5 mln zł. Nieruchomość została potem podzielona i sprzedana przez miasto m.in. tamtejszej Akademii Rolniczej. Na części działek znajdują się: sąd apelacyjny, szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz komisariat policji.

AMW uważała, że nieruchomość została sprzedana miastu z bonifikatą w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, co – według niej – oznaczało, że miasto nie mogło jej sprzedać przed upływem 10 lat od transakcji kupna. W dodatku nieruchomość miała służyć zadaniom własnym gminy, czego też nie dotrzymano – utrzymywała agencja.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE