PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin nie musi zwracać 11,5 mln zł

  • PAP    14 maja 2012 - 17:17

Szczecin nie musi zwracać Agencji Mienia Wojskowego 11,5 mln zł bonifikaty udzielonej miastu przy zakupie nieruchomości.
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną agencji w tej sprawie – poinformowały w poniedziałek służby prasowe szczecińskiego magistratu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Sprawa toczyła się od 2007 roku. Wówczas AMW wystąpiła o zwrot bonifikaty udzielonej przy zakupie przez miasto terenów przy ulicach Janickiego i Mickiewicza.

Agencja wytoczyła Szczecinowi proces, ponieważ – według niej – sprzedał on nabytą od niej nieruchomość przed upływem wymaganego prawem terminu. Dlatego uznała, że miasto powinno zwrócić bonifikatę wraz z odsetkami, czyli ok. 22 mln zł.

Sąd okręgowy we wrześniu 2010 r. zdecydował, że miasto ma oddać połowę tej sumy – 11,5 mln zł – czyli bonifikatę za część nieruchomości. Od tego wyroku miasto złożyło apelację, którą sąd uznał i zmienił wyrok pierwszej instancji.

Sąd apelacyjny stanął na stanowisku, że miasto sprzedając nieruchomość szkole wyższej z bonifikatą, działało tak, jakby mogła działać AMW i nie odniosło z tego tytułu korzyści majątkowych. W tej sytuacji domaganie się przez agencję zwrotu bonifikaty było swoistym nadużyciem prawa – uznał wówczas sąd. Od tego orzeczenia skargę kasacyjną skierowała do Sądu Najwyższego AMW.

Agencja udzieliła Szczecinowi bonifikaty przy sprzedaży mu w 2003 r. nieruchomości po byłych koszarach wojskowych. Nieruchomość wartą ok. 26 mln zł agencja sprzedała miastu za 7,5 mln zł. Nieruchomość została potem podzielona i sprzedana przez miasto m.in. tamtejszej Akademii Rolniczej. Na części działek znajdują się: sąd apelacyjny, szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz komisariat policji.

AMW uważała, że nieruchomość została sprzedana miastu z bonifikatą w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, co – według niej – oznaczało, że miasto nie mogło jej sprzedać przed upływem 10 lat od transakcji kupna. W dodatku nieruchomość miała służyć zadaniom własnym gminy, czego też nie dotrzymano – utrzymywała agencja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.