PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin, nowa siedziba urzędu: nowoczesna, ekologiczna i droga

  • pt    21 czerwca 2017 - 17:55
Szczecin, nowa siedziba urzędu: nowoczesna, ekologiczna i droga

Budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej 14 będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (fot. mat.prasowe

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie ma kosztować pawie 100 mln zł. Ma to być wzorcowy tzw. demonstracyjny budynek pasywny.
• Budynek pasywny będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (z tego 2 podziemne). Jego powierzchnia całkowita to 13 tys. m kw.

• Powstanie z użyciem najnowszych technologii w zakresie ekologii.

• Biurowiec, zgodnie z wymogami unijnymi, będzie pełnił także funkcję prezentacyjną.

- To będzie nie tylko nowa siedziba urzędu, ale zostanie także zrewitalizowana jakże ważna część w centrum Szczecina. Wierzę, że będzie to impuls do upiększania okolicznych ulic – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który zaznaczył, że działalność urzędu w jednym miejscu to oszczędności na najmie, poprawa sprawności organizacyjnej i dostępności dla interesantów.

Nowa siedziba urzędu mieścić się będzie przy ul. Piłsudskiego 40-42 – tam wyremontowany zostanie budynek po byłej szkole i przychodni oraz przy ul. Mazowieckiej 14 (obecnie teren zajmowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego), gdzie powstanie zupełnie nowy obiekt, tzw. demonstracyjny budynek pasywny.

- Do takiej koncepcji skłoniły nas wymogi, które stawia Unia Europejska przy staraniu się o środki na tego typu inwestycje – wyjaśnił marszałek. - Podjęliśmy się niełatwego zadania konsolidacji i znalezienia takiego montażu finansowego, który nie obciąży bieżącej działalności województwa. Dlatego chcemy jak największą część inwestycji pokryć ze środków zewnętrznych. Planujemy, że inwestycja zamknie się w kwocie 98 mln zł. Na ten moment mamy zabezpieczone ok. 65% tej sumy z funduszy unijnych –  dodał marszałek Geblewicz.

Biurowiec, zgodnie z wymogami unijnymi, będzie także pełnił funkcję prezentacyjną. Powstanie ścieżka edukacyjna, która pokaże, jak wykonany jest budynek, jakie ma urządzenia i w jaki sposób można oszczędzać energię.

W budynku oprócz biur, na każdym piętrze znajdą się niewielkie sale konferencyjne. Duża, na ponad 200 osób sala konferencyjna powstanie w miejscu byłego kina Delfin. 

Na niezmotoryzowanych będzie czekała duża rowerownia, na ok. 50 dwuśladów oraz bogate zaplecze socjalne z prysznicami i sanitariatami.

Obecnie inwestycja jest na etapie koncepcji. W ubiegłym roku województwo wyłoniło projektanta, którym została firma Pas Projekt oraz inżyniera kontraktu – firmę PUI Eko-Inwest.

Do końca 2017 roku ukończona ma zostać dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. W pierwszym kwartale 2018 roku wyłoniony zostanie wykonawca. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na koniec 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: