PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin, nowa siedziba urzędu: nowoczesna, ekologiczna i droga

  • pt    21 czerwca 2017 - 17:55
Szczecin, nowa siedziba urzędu: nowoczesna, ekologiczna i droga
Budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej 14 będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (fot. mat.prasowe

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie ma kosztować pawie 100 mln zł. Ma to być wzorcowy tzw. demonstracyjny budynek pasywny.
• Budynek pasywny będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (z tego 2 podziemne). Jego powierzchnia całkowita to 13 tys. m kw.

• Powstanie z użyciem najnowszych technologii w zakresie ekologii.

• Biurowiec, zgodnie z wymogami unijnymi, będzie pełnił także funkcję prezentacyjną.

- To będzie nie tylko nowa siedziba urzędu, ale zostanie także zrewitalizowana jakże ważna część w centrum Szczecina. Wierzę, że będzie to impuls do upiększania okolicznych ulic – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który zaznaczył, że działalność urzędu w jednym miejscu to oszczędności na najmie, poprawa sprawności organizacyjnej i dostępności dla interesantów.

Nowa siedziba urzędu mieścić się będzie przy ul. Piłsudskiego 40-42 – tam wyremontowany zostanie budynek po byłej szkole i przychodni oraz przy ul. Mazowieckiej 14 (obecnie teren zajmowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego), gdzie powstanie zupełnie nowy obiekt, tzw. demonstracyjny budynek pasywny.

- Do takiej koncepcji skłoniły nas wymogi, które stawia Unia Europejska przy staraniu się o środki na tego typu inwestycje – wyjaśnił marszałek. - Podjęliśmy się niełatwego zadania konsolidacji i znalezienia takiego montażu finansowego, który nie obciąży bieżącej działalności województwa. Dlatego chcemy jak największą część inwestycji pokryć ze środków zewnętrznych. Planujemy, że inwestycja zamknie się w kwocie 98 mln zł. Na ten moment mamy zabezpieczone ok. 65% tej sumy z funduszy unijnych –  dodał marszałek Geblewicz.

Biurowiec, zgodnie z wymogami unijnymi, będzie także pełnił funkcję prezentacyjną. Powstanie ścieżka edukacyjna, która pokaże, jak wykonany jest budynek, jakie ma urządzenia i w jaki sposób można oszczędzać energię.

W budynku oprócz biur, na każdym piętrze znajdą się niewielkie sale konferencyjne. Duża, na ponad 200 osób sala konferencyjna powstanie w miejscu byłego kina Delfin. 

Na niezmotoryzowanych będzie czekała duża rowerownia, na ok. 50 dwuśladów oraz bogate zaplecze socjalne z prysznicami i sanitariatami.

Obecnie inwestycja jest na etapie koncepcji. W ubiegłym roku województwo wyłoniło projektanta, którym została firma Pas Projekt oraz inżyniera kontraktu – firmę PUI Eko-Inwest.

Do końca 2017 roku ukończona ma zostać dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. W pierwszym kwartale 2018 roku wyłoniony zostanie wykonawca. Zakończenie całej inwestycji przewidywane jest na koniec 2020 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.