PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin. Otwarto zmodernizowane Nabrzeże Starówka

  • pt/pap    6 lipca 2017 - 14:41
Szczecin. Otwarto zmodernizowane Nabrzeże Starówka
Nowy bulwar (fot.szczecin.pl)

Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto mogą od czwartku korzystać ze zmodernizowanego Nabrzeża Starówka, leżącego na wyspie w centrum miasta. Nowy bulwar zostanie wykorzystany podczas finału regat The Tall Ships Races w sierpniu w Szczecinie.
Nowy bulwar w Szczecinie ma długość około 650 metrów i rozpoczyna się pod Trasą Zamkową. Biegnie obok trzech "Dźwigozaurów", jak szczecinianie pieszczotliwie nazywają zabytkowe żurawie portowe, a także portu jachtowego. Wzdłuż całego bulwaru ustawiono ławki, stojaki rowerowe, donice z drzewami i lampy. Jest także pas zieleni i skrzynki elektryczne ukryte w nawierzchni.

Podczas przebudowy starano się utrzymać wyjątkowy charakter tego miejsca, dlatego zachowane zostały stare elementy m.in. poniemieckie płyty i kamienie na koronie nabrzeża, które wkomponowano w nową przestrzeń - powiedziała Aleksandra Ciszewska ze szczecińskiego magistratu.

"Oprócz tego połączyliśmy tę inwestycję z istniejącym portem jachtowym; zainstalowaliśmy dodatkowe schody na pomost i windę dla osób niepełnosprawnych. W przyszłości znajdzie się tam przystanek tramwaju wodnego" - dodała Ciszewska.

Na bulwarze zainstalowano także cztery pomosty pływające dla żeglarzy i oświetlenie punktowe w nawierzchni placu, na którym deptak się kończy.

"Kolejny etap budowy bulwarów za nami" - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek. "Wszystko po to, by Szczecin nad wodą piękniał, stawał się coraz bardziej atrakcyjny, ciekawy i otwarty na wszystkich, którzy zechcą z uroków tego miejsca korzystać" - dodał.

Miastu zależało, żeby modernizacja Nabrzeża Starówka zakończyła się przed finałem regat The Tall Ships Races 2017, który zaplanowano w Szczecinie 5-8 sierpnia br. Nowy deptak daje możliwość podziwiania panoramy reprezentacyjnych Wałów Chrobrego z nieco innej perspektywy.

Koszt modernizacji Nabrzeża Starówka wraz z dodatkowymi pracami, jakimi były m.in. renowacja żurawi portowych, to około 15 mln zł. Wykonawcą przebudowy było konsorcjum firm Mega z Gdyni i Kowal ze Szczecina.

Nowe nabrzeże jest kontynuacją zmodernizowanego cztery lata temu Bulwaru Gdyńskiego, który kończy się pod Trasą Zamkową. Od czasu przebudowy bulwary są chętnie odwiedzane przez szczecinian, szczególnie w okresie letnim, kiedy spaceruje tu i odpoczywa wiele osób. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.