PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin - Trójmiasto: Droga o którą zabiegali samorządowcy powstanie do 2023 r.

  • PAP/AT    23 marca 2018 - 07:24
Szczecin - Trójmiasto: Droga o którą zabiegali samorządowcy powstanie do 2023 r.
O budowę S6 od wielu lat apelowali do rządu i parlamentarzystów mieszkańcy, samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa pomorskiego (fot.pixabay.com)

Droga ekspresowa S6 Szczecin-Trójmiasto na całym odcinku zostanie zbudowana do 2023 r. - zadeklarował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
  • Do 2023 r. powstanie cała droga S6 Szczecin - Trójmiasto - powiedział Kwieciński.
  • Ok. 150-km odcinek od Koszalina do okolic Wejherowa ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
  • O budowę S6 od wielu lat apelowali do rządu i parlamentarzystów mieszkańcy, samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa pomorskiego.

Budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku od Sianowa przez Słupsk i Lębork do Trójmiasta i A1 miała się rozpocząć w 2018 r. W 2015 r. ogłoszono przetargi na niektóre odcinki trasy. Jesienią 2016 r. ówczesny wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że trasa S6 powstanie trochę później. Ocenił, że "będzie to po 2020 roku".

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w czwartek w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk zadeklarował, że cała trasa S6 powstanie do 2023 roku. Zaznaczył, że środkowy ok. 150 km odcinek trasy od Koszalina przez Słupsk i Lębork do Bożegopola Wielkiego powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Nasza oferta będzie polegać na tym, że państwo będzie płaciło za użytkowanie tej trasy. Nie będzie jednak żadnych opłat dla kierowców czy bramek, jak na autostradach" - powiedział reporterowi Radia Gdańsk minister Jerzy Kwieciński. Poinformował, że trwają prace "nad zasadami współpracy i zachętami dla partnera prywatnego".

Szef resortu inwestycji i rozwoju przyznał, że rząd "chce wykorzystać partnerstwo publiczno-prywatne do budowy dróg". "Mamy w tej chwili sześć takich projektów w całym kraju. Jednym z nich jest właśnie trasa S6 w województwie pomorskim" - dodał. Zwrócił uwagę, że "mówimy o tej perspektywie unijnej".

O budowę S6 od wielu lat apelowali do rządu i parlamentarzystów mieszkańcy, samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa pomorskiego. Zdaniem samorządowców Pomorze Środkowe jest regionem najbardziej wykluczonym komunikacyjnie w kraju. W lipcu ub. roku samorządowcy i przedsiębiorcy ziemi koszalińskiej i słupskiej zaapelowali też do Komisji Europejskiej o wsparcie ich działań w sprawie budowy drogi ekspresowej S6 na całym jej przebiegu.

Odcinki S6 powstają na terenie województwa zachodniopomorskiego od Goleniowa do Koszalina. Gdański oddział GDDKIA finalizuje przetargi na projekt i budowę trzech odcinków trasy S6 od Gdyni do Bożegopola Wielkiego.

Na początku roku KE poinformowała, że na budowę drogi ekspresowej S6 w północnej Polsce z funduszy polityki spójności trafi 232 mln euro.

Droga ekspresowa S6 o długości ok. 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z autostradą A1.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.