PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Wiemy jak będzie wyglądał plac po Pomniku Wdzięczności

  • PAP/JS    17 marca 2017 - 18:45
Szczecin: Wiemy jak będzie wyglądał plac po Pomniku Wdzięczności
Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r. (fot. wiadomosci.szczecin.eu)

Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.
• Szczeciński magistrat poinformował, że na konkurs wpłynęło 50 zgłoszeń. Zespoły architektoniczne nadesłały 18 prac.

• Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł.

• Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.

• Urząd Miasta w Szczecinie planuje w br. usunięcie obelisku i przeniesienie jego elementów na Cmentarz Centralny.

"Zwycięska koncepcja przedstawia najwyższą, wśród ocenianych prac, jakość użytkową i przestrzenną rozwiązań oraz umiejętne wpisanie projektowanego miejsca w istniejący kontekst przestrzenny Złotego Szlaku" - przeczytał w uzasadnieniu przewodniczący sądu konkursowego Dariusz Herman z oddziału koszalińskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zdaniem jury, projekt zagospodarowania fragmentu al. Papieża Jana Pawła II wpisuje się w sąsiadujący z nią pl. Lotników i jednocześnie otwiera na późniejsze możliwe modernizacje skrzyżowania przy al. Niepodległości.

Jak wyjaśnił Herman, zaproponowany projekt architektoniczny "w sposób prawidłowy i zarazem atrakcyjny porządkuje przestrzeń".

"Głównym założeniem projektu jest udrożnienie Złotego Szlaku na tym odcinku, aby powstała tu przestrzeń wielofunkcyjna, przyjazna mieszkańcom" - powiedział dziennikarzom twórca zwycięskiej koncepcji architekt Jacek Szewczyk z pracowni Archaid.

"Wprowadziłem zieleń średnią, która będzie oddzielać część dla pieszych od ruchu samochodowego. Zaplanowałem także siedziska, które są na tyle duże, że mieszczą się na donice z zielenią. Na osi ul. Niepodległości powstanie mały plac, który będzie tłem dla różnych wydarzeń: jarmarku czy wystawy plenerowej" - wyjaśnił.

Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.

Urząd Miasta zapowiedział, że w br. planowana jest likwidacja Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Elementy rzeźbiarskie w postaci kompozycji figuralnych oraz herbów miast mają zostać umieszczone na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Wojewódzki konserwator zabytków wydał zgodę na ich przeniesienie. Sam postument zostanie zlikwidowany a teren wokół niego wyrównany.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • P A T E L N I A, 2017-03-25 05:31:35

    …na szczegolna uwage zasluguje … : pikna, betonowa P A T E L N I A , do rozjezdzania rowerami matek z dziecmi i otwierajaca sie na PRZEPIEKNA panorame skrzyzowania rodem z piekla…. Jakiez szczescie iz chociaz jej nazwa - Aleja Papieza Jana Pawla II - doda naszym sercom nieco otuchy…. b...eda albowiem tego potrzebowac Niech Bog ma wszystkich nas w opiece, oraz nasze jakze ciezko zapracowane dutki z podatkow….  rozwiń