PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin wkrótce pochwali się nową mariną

  • PAP    27 kwietnia 2015 - 22:09

70 jachtów będzie mogło zacumować w nowopowstałej marinie w Szczecinie. Zakończył się pierwszy etap budowy portu jachtowego na wyspie Grodzkiej, w centrum miasta, w jego reprezentacyjnej części.
- Chcemy przywrócić Szczecin wodzie. Realizowany projekt budowy mariny to jeden z najważniejszych w mieście w mijającej perspektywie unijnej - mówił w poniedziałek (27 kwietnia) prezydent Szczecina Piotr Krzystek dziennikarzom podkreślając, że inwestycja zwiększy turystyczny potencjał miasta.

Jak zapewnił, podczas zaplanowanych na czerwiec w Szczecinie regat jednostki będą mogły cumować przy nowych nabrzeżach.

Między 12 a 15 czerwca zawitają do Szczecina żaglowce i jachty z całego świata. Szczecin będzie organizował wspólnie z litewską Kłajpedą The Baltic Tall Ships Regatta 2015.

Nowa marina wyposażona jest we wszystkie niezbędne instalacje do obsługi jednostek pływających. W ramach inwestycji powstał m.in. zwodzony ponad 100-metrowy most pieszo-jezdny, który łączy Wyspę Grodzką z inną rzeczną wyspą Łasztownią. Most jest dwupoziomowy: górą odbywa się ruch pieszy i sporadycznie samochodowy, na dole powstały toalety i natryski dla żeglarzy oraz przepompownia ścieków.

Marina wielofunkcyjna

Dla żeglarzy zbudowano pomosty pływające, przy których utworzono - zarówno dla mniejszych, jak i większych jednostek - ponad 70 stanowisk wyposażonych w wodę, prąd oraz punkty odbioru ścieków.

W ramach projektu wybudowano tzw. zaporę lodową przy wejściu do Kanału Duńczyca; zapewni ona bezpieczeństwo i ochroni infrastrukturę przed zniszczeniem ze strony naporu lodu płynącego z góry rzeki Odry.

Projekt realizowany był w partnerstwie z niemieckim powiatem Vorpommern-Greifswald. Rozbudowa bazy żeglarskiej w Szczecinie utworzyła wraz z przystanią w Ueckermuende zlokalizowaną na terenie tego powiatu transgraniczny szlak turystyki wodnej.

Port jachtowy ma stać się miejscem spotkań, szkoleń i edukacji młodzieży polskiej i niemieckiej.

Marina jest dostosowana do poruszania się i żeglowania osób niepełnosprawnych.

Koszt inwestycji to blisko 21 mln zł. Ponad 20 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Jak podkreślił prezydent Krzystek, zakończony pierwszy etap budowy mariny jest początkiem "ożywiania" Wyspy Grodzkiej i Łasztowni.

Docelowo w porcie jachtowym ma cumować 150 jachtów przy pomostach pływających rozmieszczonych po obu brzegach rzeki Duńczycy - pomiędzy Grodzką a Łasztownią.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.