PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin zachęca do ekologicznego budowania

  • JL    30 marca 2016 - 08:30
Szczecin zachęca do ekologicznego budowania
Uchwała radnych Szczecina zwalnia z podatku od nieruchomości budynki posiadające certyfikaty ekologiczne – LEED i BREEM. Wpisuje się to w realizację strategii miasta Floating Garden 2050. (Fot. Pixabay.com)

Szczecin jako pierwsze miasto w kraju oraz jedno z pierwszych w Europie zachęca do ekologicznego budowania.
Uchwała radnych Szczecina zwalnia z podatku od nieruchomości budynki posiadające certyfikaty ekologiczne – LEED i BREEM. Wpisuje się to w realizację strategii miasta Floating Garden 2050.

Uchwała umożliwia przedsiębiorcom dokonującym nowych inwestycji w powierzchnie biurowe lub konferencyjne uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres do trzech lat. Zwolnienie będzie przysługiwało przedsiębiorcy po zakończeniu inwestycji.

Uchwała ma promować rozwój firm funkcjonujących już na szczecińskim rynku, jak również zachęcać przedsiębiorców działających na terenie kraju do tworzenia nowych zakładów w Szczecinie.

Strategia Floating Garden mająca na celu rozwój miasta oparty na wysokiej jakości życia sprawia, że Szczecin powinien promować budownictwo ekologiczne spełniające najwyższe standardy. Dlatego też w uchwale dodatkowo zaproponowano lepsze warunki zwolnienia dla budynków cechujących się wymienionymi certyfikatami.

Sektor nowoczesnych usług

Szczecin w ostatnich latach wzbogacił się znacznie w nowoczesne biurowce, co dało szansę na lokalizowanie nowoczesnych usług. Firmy z tej branży cechuje spora dynamika wzrostu zatrudnienia, wobec czego niezwykle istotne jest, aby na rynku była możliwość pozyskiwania nowej powierzchni biurowej. Wybudowane w latach ubiegłych biurowce są już wynajęte w znaczącej części, dlatego miasto wychodzi z założenia że należy wspierać i promować powstanie nowych obiektów biurowych.

Sektor nowoczesnych usług rozwija się bardzo dynamicznie. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 tys. miejsc pracy, w tym ok. 4 tys. w Szczecinie. Szacuje się, że do 2025 r. liczba pracujących w tej gałęzi w Polsce osiągnie 250 tys. osób.

Uchwała obowiązuje do 31 grudnia 2017 r.

Certfikacja LEED

Jest uznanym na arenie międzynarodowej systemem certyfikacji ekologicznej budynków. Zapewnia właścicielom i zarządcom budynków narzędzia służące identyfikacji i wdrożeniu praktycznych i mierzalnych rozwiązań w zakresie proekologicznego projektowania budynków, ich budowy, użytkowania i konserwacji. Jest wystarczająco elastyczny, aby się dostosować do wszystkich rodzajów budynków – komercyjnych oraz mieszkaniowych. Działa w całym cyklu życia budynku – od projektowania i budowy, poprzez eksploatację i konserwację.

Certyfikacja BREEAM

To wielokryterialny system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko, będący obecnie jednym ze standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie, stosowanym przez inwestorów, deweloperów oraz najemców. System BREEAM definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.