PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecińska Kolej Metropolitalna przyspiesza

  • pt    13 marca 2018 - 12:09
Szczecińska Kolej Metropolitalna przyspiesza
Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wchodzi w fazę wykonawstwa (fot.wzp.pl)

Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej otrzyma dofinansowanie kwotą ponad 512 mln zł. Jest to najdroższy projekt, który znalazł się na liście projektów z dofinansowaniem, którą ogłosiło Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
  • Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wchodzi w fazę wykonawstwa.
  • Inwestycja właśnie otrzymała ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania.
  • Realizacja zaplanowana została na lata 2018-2022.

Województwo zachodniopomorskie to region, który mocno zaangażował się w realizację projektu kolei metropolitarnej.

- To dla nas kwestia priorytetowa. Mamy świadomość, że budowa SKM-ki podniesie jakość życia mieszkańców w stolicy regionu i całym Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym - mówi sekretarz województwa Przemysław Włosek.

Czytaj też: Prawie 609 mln zł unijnej dotacji na trzy projekty kolejowe

Dyrektor biura SOM Roman Walaszkowski podkreśla, że to jedyny w Polsce projekt tak kompleksowo podchodzący do kwestii transportu i mobilności.

- Budujemy nie tylko kolej metropolitalną, ale także ponad 40 przystanków, z których większość to zintegrowane węzły przesiadkowe.

Już są nowe połączenia

Połączenia SKM będą realizowane taborem województwa zachodniopomorskiego, które z myślą o tym od lat prowadzi zakupy nowych pociągów. Wielki proces wymiany taboru zakończy się latem 2018 roku. Wartość brutto zakupionego taboru przekroczy miliard złotych.

Tylko w 2017 roku na Pomorze Zachodnie trafiło 12 nowych pojazdów Impuls, a w najbliższych miesiącach dostarczonych  zostanie kolejnych 15. Po zakończeniu tej inwestycji województwo będzie właścicielem łącznie 75 nowoczesnych pojazdów szynowych.

Z udogodnień SKM-ki mieszkańcy Pomorza Zachodniego zaczęli korzystać już w marcu tego roku. 11 marca sieć połączeń wzbogaciły się o trzy nowe połączenia Szczecina i Goleniowa oraz sześć na trasie Szczecin – Gryfino. Pilotażowe połączenia ułatwią poruszanie się w godzinach szczytu i pozwolą oszacować potrzeby, jakie występują na tych trasach.

To będzie nowa jakość

„Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 351, 273” to wspólny projekt Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (lidera) oraz partnerów: PKP Polskich Linii Kolejowych, województwa zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Miasta Stargard oraz gmin Goleniów, Gryfino, Kobylanki, Polic i Stargardu.

SKM połączy największe miasta obszaru metropolitalnego Stargard, Goleniów, Gryfino i Police ze Szczecinem. Długość linii kolejowych SKM wyniesie niemal 120 km.  Transport pomiędzy miejscowościami odbywać się będzie po istniejących liniach kolejowych „krajowych” E59 (351) i CE59 oraz na linii lokalnej nr 406. Są one zelektryfikowane, ale ich stan techniczny wymaga zdecydowanej poprawy.

Projekt stworzenia SKM przewiduje przebudowę infrastruktury kolejowej, w tym modernizację liczącej ponad 23 km linii 406 od Szczecina Głównego do stacji Police wraz z budową drugiego toru na odcinku Szczecin Główny - Szczecin Turzyn. Reaktywacja przewozów pasażerskich na tej trasie to najważniejszy element nowej sieci.

Inwestycja zakłada także budowę systemu sterowania ruchem pociągów z centrum sterowania na stacji Szczecin Gocław, stworzenie systemu informacji dla podróżnych na stacjach i przystankach oraz bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo – drogowych. Powstaną również węzły komunikacyjne wraz z parkingami typu Park&Ride (P&R) i Bike&Ride (B&R) na ponad 2,5 tys. miejsc (w samym Szczecinie prawie 1900).

Łącznie na trasie SKM funkcjonować będzie 40 przystanków, w tym 9 nowych (Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska, Szczecin Nad Odrą, Police Piłsudskiego, Szczecin Trzebusz, Goleniów Park, Szczecin Dunikowo, Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia). Sieć SKM będzie uzupełniona o węzły i przystanki przesiadkowe wybudowane przez miasta i gminy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.