PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczeciński Szybki Tramwaj jeszcze w tym roku

  • PAP    13 kwietnia 2015 - 14:49
Szczeciński Szybki Tramwaj jeszcze w tym roku

Planuje się, że tramwaj ruszy pod koniec II kwartału br. (fot. Facebook)

Zakończono zasadnicze roboty na budowie pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Przez najbliższe tygodnie będą trwały odbiory budowlane.
Tramwaj połączy lewo i prawobrzeżną części miasta.

"Zgodnie z umową generalny wykonawca zgłosił zakończenie zasadniczych robót na budowie pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Trwają przygotowania do odbiorów budowlanych" - poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu w przesłanym mediom komunikacie.

Jak powiedział PAP Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie, umowa przewidywała, że zasadnicze prace na budowie powinny zakończyć się 11 kwietnia i tak się stało. Teraz m.in. nadzór budowlany dokona odbioru inwestycji. Może to potrwać kilka tygodni, ale plany są takie, by tramwaj ruszył najwcześniej pod koniec II kwartału tego roku" - dodał.

Zakończenie robót zasadniczych nie oznacza, że z placu budowy znikają ekipy budowlane. Generalny wykonawca rozpoczął pierwsze testy oraz usuwanie usterek. Stopniowo przywracana będzie także stała organizacja ruchu.

Umowę na stworzenie pierwszej linii tramwajowej, która połączy lewo i prawobrzeże miasta podpisano daw lata temu. Przez ten czas konsorcjum firm Strabag i Szybki Tramwaj wybudowało m.in. 8 km torów tramwajowych do tymczasowej pętli przy ul. Turkusowej, nowe przystanki, estakady, kładki oraz drogi i inne niezbędne elementy. Koszt inwestycji wynosi prawie 189 mln zł, z czego ponad 86 mln pochodzi z unijnego dofinansowania.

Docelowo linia ma kończyć swój bieg w Kijewie. W budżecie miasta przeznaczano pieniądze na opracowanie koncepcji następnego etapu szybkiego tramwaju, są m.in. koncepcje, by nie była to - tak jak wcześniej zakładano - jedna linia, ale rozgałęziona na osiedla mieszkaniowe. Dopiero po opracowaniu wstępnej koncepcji zapadną decyzje w sprawie projektowania i ewentualnej budowy - zaznaczył Kolasa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ditriś, hauptman rezerwy, 2015-04-13 15:21:56

    Za Hitlera, kiedy była linia tramwajowa łącząca prawobrzeżną i lewobrzeżną część miasta, jakby się ktoś tyle czasu grzebał z odbudową linii tramwajowej - przypominam: mija 70 lat, jak odbudowują linię i odbudować nie mogą - no więc za Hitlera jak ktoś by się tyle czasu grzebał z odbudową linii tramw...ajowej, to zapewniam, że już po niecałym roku - jednym roku - taki grzebulec już by skończył swój faszystowski żywot jako rozstrzelany za sabotaż.  rozwiń