Szczeciński Szybki Tramwaj jeszcze w tym roku

Zakończono zasadnicze roboty na budowie pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Przez najbliższe tygodnie będą trwały odbiory budowlane.
Szczeciński Szybki Tramwaj jeszcze w tym roku
Planuje się, że tramwaj ruszy pod koniec II kwartału br. (fot. Facebook)

Tramwaj połączy lewo i prawobrzeżną części miasta.

"Zgodnie z umową generalny wykonawca zgłosił zakończenie zasadniczych robót na budowie pierwszego etapu Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Trwają przygotowania do odbiorów budowlanych" - poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu w przesłanym mediom komunikacie.

Jak powiedział PAP Łukasz Kolasa z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie, umowa przewidywała, że zasadnicze prace na budowie powinny zakończyć się 11 kwietnia i tak się stało. Teraz m.in. nadzór budowlany dokona odbioru inwestycji. Może to potrwać kilka tygodni, ale plany są takie, by tramwaj ruszył najwcześniej pod koniec II kwartału tego roku" - dodał.

Zakończenie robót zasadniczych nie oznacza, że z placu budowy znikają ekipy budowlane. Generalny wykonawca rozpoczął pierwsze testy oraz usuwanie usterek. Stopniowo przywracana będzie także stała organizacja ruchu.

Umowę na stworzenie pierwszej linii tramwajowej, która połączy lewo i prawobrzeże miasta podpisano daw lata temu. Przez ten czas konsorcjum firm Strabag i Szybki Tramwaj wybudowało m.in. 8 km torów tramwajowych do tymczasowej pętli przy ul. Turkusowej, nowe przystanki, estakady, kładki oraz drogi i inne niezbędne elementy. Koszt inwestycji wynosi prawie 189 mln zł, z czego ponad 86 mln pochodzi z unijnego dofinansowania.

Docelowo linia ma kończyć swój bieg w Kijewie. W budżecie miasta przeznaczano pieniądze na opracowanie koncepcji następnego etapu szybkiego tramwaju, są m.in. koncepcje, by nie była to - tak jak wcześniej zakładano - jedna linia, ale rozgałęziona na osiedla mieszkaniowe. Dopiero po opracowaniu wstępnej koncepcji zapadną decyzje w sprawie projektowania i ewentualnej budowy - zaznaczył Kolasa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Za Hitlera, kiedy była linia tramwajowa łącząca prawobrzeżną i lewobrzeżną część miasta, jakby się ktoś tyle czasu grzebał z odbudową linii tramwajowej - przypominam: mija 70 lat, jak odbudowują linię i odbudować nie mogą - no więc za Hitlera jak ktoś by się tyle czasu grzebał z odbudową linii tramw...ajowej, to zapewniam, że już po niecałym roku - jednym roku - taki grzebulec już by skończył swój faszystowski żywot jako rozstrzelany za sabotaż. rozwiń

ditriś, hauptman rezerwy, 2015-04-13 15:21:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE