PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef MSWiA wręczył promesy na odbudowę lubelskich dróg lokalnych

  • PAP/AH    13 kwietnia 2018 - 17:54
Szef MSWiA wręczył promesy na odbudowę lubelskich dróg lokalnych
(fot. MSWiA)

Promesy na kwotę 14,2 mln zł na remonty dróg lokalnych wręczył samorządowcom z woj. lubelskiego minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Podkreślił, że polityka zrównoważonego rozwoju Polski wymaga też umiejętnego wspierania samorządów.
  • Promesy na łączną kwotę ponad 14,2 mln zł z rezerwy celowej MSWiA na usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymali przedstawiciele pięciu powiatów i 31 gmin woj. lubelskiego.
  • Są to środki na dofinasowanie inwestycji związanych z remontami dróg lokalnych uszkodzonych w wyniku gwałtownego spływu wód opadowych oraz na likwidowanie szkód związanych z osuwaniem się ziemi na drogi.
  • Największą kwotę - ponad 1,3 mln zł - otrzymało miasto Tomaszów Lubelski.

- Chcemy zrównoważonego rozwoju Polski. (…) Zrównoważony rozwój, czyli umiejętne dostrzeganie problemów Polski lokalnej, Polski powiatowej, wspieranie tych samorządów, a nie przerzucanie tylko na samorządy kolejnych obowiązków, kolejnych zobowiązań bez wsparcia finansowego - powiedział Brudziński w piątek (13.04) w Lublinie podczas spotkania z przedstawicielami samorządów, które otrzymały promesy na odbudowę dróg zniszczonych przez nadmierne opady.

Minister podkreślił, że "stanięcie u boku samorządowców", kiedy oni potrzebują wsparcia, jest "oczywistym" zadaniem państwa i nieprawdą jest, jakoby obecny rząd był nastawiony do samorządu sceptycznie. - Najlepszym dowodem jest to, że w końcu udaje się wywiązać ze strony państwa - ministra spraw wewnętrznych i administracji - z oczywistej powinności, jaką było wsparcie konkretnych samorządów - dzisiaj, tutaj ponad 30 - a za ich pośrednictwem ludzi, mieszkańców gmin i powiatów, których dotknęły klęski żywiołowe - powiedział Brudziński.

Promesy na łączną kwotę ponad 14,2 mln zł z rezerwy celowej MSWiA na usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymali przedstawiciele pięciu powiatów i 31 gmin woj. lubelskiego. Są to środki na dofinasowanie inwestycji związanych z remontami dróg lokalnych uszkodzonych w wyniku gwałtownego spływu wód opadowych oraz na likwidowanie szkód związanych z osuwaniem się ziemi na drogi.

Największą kwotę - ponad 1,3 mln zł - otrzymało miasto Tomaszów Lubelski na budowę odwodnienia i przebudowę kanału burzowego przy ul. Zamojskiej. Wartość inwestycji szacowana jest na 1,5 mln zł. "Na tej ulicy przez wiele lat były problemy z zalewaniem, utrudniony był przejazd, a zlokalizowane są tam tomaszowskie przedsiębiorstwa" - powiedział dziennikarzom burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski.

- Inwestycja obejmuje też zabezpieczenie tej infrastruktury drogowej tak, aby nie ulegała degradacji w wyniku tych sytuacji zalewowych - dodał.

Żukowski powiedział, że otrzymana dotacja przeznaczona będzie na drugi etap inwestycji, którą rozpoczęto w ub. roku. Pierwszy etap prac przy ul. Zamojskiej kosztował 1,1 mln zł, na co miasto również otrzymało dofinasowanie w kwocie 900 tys. zł.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że kwota dotacji z budżetu państwa na remonty dróg lokalnych w woj. lubelskim, z różnych programów, jest w tym roku rekordowa. Przypomniał, że przekazano już ponad 60 mln zł dotacji samorządom z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Napływają do urzędu wnioski o dotacje z nowego programu budowy dróg lokalnych, w ramach którego w woj. lubelskim ma być rozdysponowane 38 mln zł. Kolejne 6 mln zł otrzymało woj. lubelskie na inwestycje związane z likwidacją osuwisk na drogach i utwardzaniem dna wąwozów lessowych.

- Łącznie w tym roku w woj. lubelskim na drogi gminne, powiatowe oraz na wąwozy przekazujemy z budżetu państwa samorządom prawie 120 mln zł. Takiej kwoty jeszcze nie było - podkreślił Czarnek.

Przed wręczeniem promes samorządowcom minister Brudziński uczestniczył w Lublinie w naradzie z komendantami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej. Po południu udał się do Świeciechowa w gminie Annopol, gdzie oglądał zmodernizowane wały przeciwpowodziowe Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.