PARTNER PORTALU
  • BGK

Szef MSWiA zapowiada zbadanie sprawy centrum islamskiego

  • PAP/bad    21 stycznia 2018 - 09:32
Szef MSWiA zapowiada zbadanie sprawy centrum islamskiego
Zaniepokojenie ministra wywołał fakt, że środki na budowę ośrodka ma wyasygnować m.in. król Arabii Saudyjskiej. (fot.facebook)

Szef MSWIA Joachim Brudziński zapowiedział w sobotę za pośrednictwem Twittera, że podległy mu resort przyjrzy się planom budowy islamskiego centrum kultury i edukacji w Białymstoku. Inwestycja ma być finansowana ze środków ofiarowanych przez Arabię Saudyjską.
- Zleciłem odpowiednim departamentom w @MSWiA_GOV_PL monitorowanie tej sprawy. Nie wydaje mi się, aby odlegli kulturowo, mentalnie, historycznie i geograficznie ortodoksyjni saudyjscy wahabici mieli wspierać polskich Tatarów, którzy zawsze mogli liczyć na wsparcie własnej Ojczyzny - napisał Brudziński.

Zaniepokojenie ministra wywołał fakt, że środki na budowę ośrodka ma wyasygnować m.in. król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud. Ośrodek miałby nosić jego imię - jak twierdzą niektórzy komentatorzy.

Tweet ministra Brudzińskiego był odpowiedzią na wcześniejszy wpis ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, duszpasterza polskich Ormian, działacza społecznego aktywnego wśród środowisk kresowych, historyka i felietonisty. Napisał on: "Polecam felieton, który napisałem w @rmf_fm nt. Muzułmańskiego Centrum Kultury i Edukacji, fundowanego w #Białystok przez nietolerancyjną i wspierającą niebezpiecznych radykałów Arabię Saudyjską. @MorawieckiM @jbrudzinski @MSWiA_GOV_PL @M winni zareagować".

O planach budowy centrum edukacyjno-kulturalnego w Białymstoku informował w grudniu PAP przewodniczący MZR, mufti Tomasz Miśkiewicz.

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) - najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu - wykupił wówczas od miasta budynek przy ulicy Piastowskiej 13F, który wykorzystywał wcześniej nieodpłatnie na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. W planach związku mieści się stworzenie nowoczesnej placówki kulturalno-oświatowej.

Dla społeczności tatarskiej skupionej w MZR, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku spełnia funkcje meczetu i domu modlitw, a także centrum kulturalnego. Mieści się tam siedziba MZR i muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Białymstoku.

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Działa tam jedna z sześciu gmin muzułmańskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

Jak podkreśla przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego, Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku zajmuje szczególne miejsce na szlaku obiektów sakralnych w wielowyznaniowym mieście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Nie bądźmy naiwni..., 2018-01-21 18:42:52

    Oczywiście - powinna być symetria działań i powinien powstać w Arabii Saudyjskiej podobny ośrodek kultury chrześcijańskiej...