PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześć gmin z południa Polski chce kupić PKL

  • PAP    26 lipca 2011 - 11:10
Sześć gmin z południa Polski chce kupić PKL

Sześć gmin z południa Polski, na terenie których są wyciągi Polskich Kolei Linowych, chce kupić 100 proc. akcji spółki, gdy będzie ona prywatyzowana.
W Zakopanem podpisano list intencyjny w tej sprawie. Do PKL należy np. kolejka na Kasprowy.

Obiekty, które składają się na majątek PKL leżą w gminach: Zakopane, Szczawnica, Zawoja, Krynica-Zdrój, Kościelisko i Czernichów.

„Majątek i działalność PKL-u od 75-ciu lat w sposób zasadniczy rzutuje na rozwój naszych gmin” – powiedział podczas konferencji prasowej w Zakopanem Janusz Majcher, burmistrz miasta.

Na przełomie 2011 r. i 2012 r. w ofercie publicznej ma być sprzedane 100 proc. akcji PKL.

Sześć gmin planuje w najbliższym czasie zawiązać konsorcjum lub utworzyć spółkę celową, aby przystąpić do prywatyzacji i pozyskać inwestora strategicznego.

Pieniądze na zakup akcji PKL w większości wyłoży Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR), która wstępnie wyraziła chęć współfinansowania tego przedsięwzięcia.

„PKL to dobro narodowe, ale także żywotny interes całego regionu. Uznałem za zasadne, aby marszałek województwa małopolskiego, poprzez MARR wsparł samorządy” – powiedział poseł Andrzej Gut-Mostowy (PO).

MARR to instytucja działająca na rzecz rozwoju regionalnego. Jest jednym z najpoważniejszych partnerów instytucji centralnych i samorządu województwa małopolskiego w kształtowaniu polityki innowacyjnego rozwoju regionu. Spółka jest beneficjentem unijnych dotacji.

Samorządy planują, aby zakup akcji wraz z MARR współfinansował inwestor strategiczny, który będzie dbał o rozwój firmy. Gminy chcą mieć wpływ na to, jakie inwestycje będą realizowane.

Samorządy nie zgadzają się, aby majątek PKL został podzielony na poszczególne wyciągi, ale by nadal stanowił jedną firmą.

Prospekt emisyjny PKL S.A. ma być gotowy w sierpniu. Wówczas będzie znana wycena spółki.

Zakupem PKL zainteresowana jest największa firma z branży turystycznej na Słowacji – Tatry Mountain Resorts, która jest właścicielem stacji narciarskich oraz hoteli w po słowackiej stronie Tatr.

TMR jest również zainteresowana przejęciem wyciągów narciarskich w czeskich Karkonoszach.

Polskie Koleje Linowe są największą krajową firmą, która świadczy usługi przewozowe kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych miejscowościach na południu Polski.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r., są częścią PKP. Najstarszą kolejką PKL – pierwszą w kraju – jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, która została uruchomiona w 1936 r.

Do PKL należą też: kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Górę Parkową w Krynicy-Zdroju, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Mosorny Groń w Zawoi. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.