PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześć ofert na projekt rewitalizacji

  • PAP    18 lutego 2010 - 10:27
Sześć ofert na projekt rewitalizacji

Sześć ofert złożono w przetargu na przygotowanie koncepcji architektonicznej na przebudowę i rewitalizację Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. To jeden z najstarszych pasażerskich dworców kolejowych w stolicy Dolnego Śląska.
Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, zadaniem firmy, która wygra przetarg, będzie opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej i funkcjonalnej dla obszaru dworca i jego bezpośredniego sąsiedztwa, o powierzchni około czterech hektarów. Koncepcja ma powstać do połowy czerwca 2010 r.

- Celem projektu jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej w rejonie dworca i wykreowanie nowoczesnego obszaru o funkcji handlowo-usługowej, noszącego roboczą nazwę Centrum Świebodzkie, a także usprawnienie rozwiązań komunikacyjnych w tym rejonie miasta - powiedział Sarna. W przyszłości z Dworca Świebodzkiego ma zostać uruchomione m.in. połączenie z lotniskiem oraz do stacji Wrocław Pracze. Te rozwiązania mają ułatwić komunikację podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r.

Sarna przypomniał, że przetarg jest efektem podpisanego w październiku porozumienia pomiędzy PKP S.A., Urzędem Miasta Wrocław i Województwem Dolnośląskim.

- W ramach tego porozumienia strony zobowiązały się do współpracy i współdziałania przy przygotowaniu koncepcji przebudowy dworca - dodał.

Dworzec Świebodzki powstał w 1842 r. Został zaprojektowany w stylu późnoklasycystycznym; przebudowany, w latach 60. XIX w. uzyskał swój obecny kształt. Obsługiwał przede wszystkim połączenia z południem regionu, trasy wiodące do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Od 1991 r. nie odprawia się z tego dworca pociągów. Kolej wydzierżawiła pomieszczenia Teatrowi Polskiemu, klubowi nocnemu i firmom usługowym. Na torach i rozjazdach dworca powstał funkcjonujący do dziś plac targowy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.