PARTNER PORTALU
  • BGK

Sześciu chętnych na przebudowę "wąskiego gardła" Zakopianki

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 10:24
Sześciu chętnych na przebudowę "wąskiego gardła" Zakopianki
- Oferty zostały otwarte i są badane, wśród nich jest m.in. oferta chińska, która jest najtańszą (…) - mówi minister Adamczyk. (fot. GDDKiA)

Oferty na projekt i budowę dwujezdniowej Zakopianki pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem są obecnie badane – podał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Inwestycja ma usunąć "wąskie gardło" w drodze na Podhale.
  • W przetargu ogłoszonym przez GDDKiA wpłynęło sześć ofert - najniższą cenę zaproponowała firma chińska.
  • Planowana inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj i buduj".
  • Jak zastrzega Adamczyk, prowadzona będzie w trudnych, górskich warunkach, co powinno być odzwierciedlone w cenie. 

Chińska firma Stecol Corporation przedstawiła cenę ponad 706 mln zł za realizację kontraktu. Druga pod względem ceny jest oferta polskiej firmy Intercor z Zawiercia, która zaproponowała cenę ponad 880 mln zł. Kolejne oferty mieszczą się w przedziale od blisko 891 mln zł do ponad 1,486 mld zł. Wszyscy wykonawcy chcą zrealizować inwestycję w ciągu 49 miesięcy od daty podpisania umowy.

- Oferty zostały otwarte i są badane, wśród nich jest m.in. oferta chińska, która jest najtańszą (…). Oferty podlegają badaniu, czy przypadkiem nie zaproponowano rażąco niskiej ceny, czy mamy w tych pracach uwzględnione wszystkie te elementy, które są cenotwórcze - powiedział Adamczyk w poniedziałek (12.03) w Radiu Kraków.

Czytaj więcej: Chorzów i tramwaje wyremontują przelotową ul. 3 Maja

Jak podkreślił, budowa 16,1 km dwujezdniowej Zakopianki pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem będzie realizowana w trudnych, górskich warunkach, co musi mieć odzwierciedlenie w cenie. - Na odcinku tym będziemy mieli do czynienia z gigantycznymi pracami ziemnymi - 1,5 mln metrów sześciennych mas ziemi i skał, bo przecież tam jest bardzo różnorodny grunt, musi zostać przemieszczone: część wywieziona, część będzie zabudowana (…). To są prace, które mają wpływ na końcową wartość tego przedsięwzięcia - dodał minister.

Adamczyk zastrzegł, że oferty złożone w przetargu są badane przez inżynierów i ekspertów z dziedziny analiz finansowo-ekonomicznych, dotyczących realizacji inwestycji drogowych.

Planowana inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Przewiduje się budowę: 16,1 km dwujezdniowej drogi, czterech węzłów drogowych w Obidowej, Klikuszowej, Nowym Targu Zachód i Nowym Targu Południe oraz 22 obiektów inżynierskich: mostów, wiaduktów i estakad. Ponadto, konieczne będzie wybudowanie infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, kanalizacji i odwodnienia, ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt.

Czytaj więcej: Remont drogi A18 Olszyna–Golnice pilnie potrzebny

Zakopianka na odcinku Rdzawka - Nowy Targ formalnie nie będzie drogą ekspresową, ale będzie w zasadzie spełniać jej parametry. Będzie to droga o ruchu przyspieszonym. Odcinek ten będzie kontynuacją istniejącej dwujezdniowej DK 47 i połączy się z nią w Rdzawce.

W momencie ogłoszenia przetargu GDDKiA szacowała, że inwestycja będzie - ze względu na trudny teren i konieczność wybudowania wielu obiektów inżynieryjnych - kosztować ok. 1 mld zł.

Obecnie droga krajowa 47 między Rdzawką a Nowym Targiem jest w każdym kierunku jednojezdniowa. To "wąskie gardło" dla kierowców zmierzających na Podhale. Według pomiarów z 2015 r. średni ruch dobowy na tym odcinku Zakopianki sięga 18 tys. pojazdów, a w weekendy, ferie i wakacje znacząco wzrasta.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.