PARTNER PORTALU
  • BGK

Szukają inwestora do zagospodarowania stołecznego dworca Gdańskiego

  • PAP    11 czerwca 2013 - 13:29
Szukają inwestora do zagospodarowania stołecznego dworca Gdańskiego

W miejscu stołecznego dworca Gdańskiego ma powstać węzeł komunikacyjny, gdzie pasażerowie mogliby się przesiadać z pociągów do autobusów czy metra. Zarządzająca dworcem spółka PKP SA poszukuje inwestora, z którym zrealizuje projekt.
Budynek dworca powstał pod koniec lat 50. i był pierwszym budynkiem dworcowym w powojennej Warszawie. Dziesięć lat później po wydarzeniach marcowych właśnie z tego dworca wyjeżdżali ze stolicy polscy obywatele żydowskiego pochodzenia. Po pożarze w latach 80. budynek został odbudowany z pewnymi zmianami. Obecnie okolice dworca są miejscem przecięcia linii autobusowych, tramwajowych, kolejowych i metra. To ważne połączenie komunikacyjne między Śródmieściem, Żoliborzem i Pragą Północ.

Kolejarze nie wykluczają wyburzenia dzisiejszego budynku i postawieniu w jego miejsce zupełnie nowego obiektu. "Pasażerowie otrzymają nowoczesną przestrzeń dopasowaną do ich potrzeb. Nowy dworzec będzie obiektem odpowiadającym współczesnym, najwyższym standardom budowli użyteczności publicznej" - powiedział cytowany w komunikacie spółki dyrektor zarządzający do spraw nieruchomości PKP SA Jarosław Bator. Budynek może być też przebudowany.

PKP SA ma do dyspozycji 4,7 ha w rejonie Warszawy Gdańskiej. To, jak ten teren zostanie zagospodarowany, będzie zależało od wybranego projektu inwestorskiego. Docelowo, poza węzłem przesiadkowym, na terenach położonych obok dworca powstać mają również obiekty komercyjne - biurowe, usługowe czy hotelowe.

Zainteresowane współpracą z PKP SA podmioty mogą składać dokumentację wraz z koncepcją architektoniczną do 23 sierpnia 2013 r. Po wstępnej selekcji PKP SA wybierze kilku oferentów, z którymi przystąpi do negocjacji. Planowany termin rozpoczęcia inwestycji to przełom 2014 i 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.