PARTNER PORTALU
  • BGK

Szusowanie pod dachem

  • pap    19 października 2013 - 08:53
Szusowanie pod dachem

Pierwszy w Polsce kryty stok narciarski - u podnóża Jaworzyny Krynickiej - o długości 600 metrów chcą wybudować władze gminy Muszyna. Inwestycja ma być realizowana przez partnerstwo publiczno-prywatne z udziałem funduszy unijnych.
Burmistrz Muszyny Jan Golba zgłosił projekt w urzędzie marszałkowskim do tzw. subregionalnego programu rozwoju.

Gmina Muszyna przygotowuje już projekt pod kątem lokalizacji inwestycji, przeznaczenia terenu, opracowania koncepcji budowy stoku i sporządzenia analizy opłacalności przedsięwzięcia.Koszt budowy Golba szacuje na 130-160 mln zł.

"Przedsięwzięciem są zainteresowani Holendrzy, Rosjanie i Słowacy, ale nie zamykamy drogi innym zainteresowanym inwestorom" - dodał. Twierdzi, że kryty stok w Muszynie może powstać do 2017 roku.

"Pod dachem znajdą się dwie trasy narciarskie i trasa snowbordowa oraz trasa do nauki jazdy dla początkujących. Przewidujemy, że inwestycja dałaby bezpośrednio 150 miejsc pracy i blisko 500 miejsc pracy w usługach pokrewnych, jak np. hotelarstwo, gastronomia, handel" - powiedział burmistrz.

Jak wyjaśnił, tego typu obiekty z powodzeniem działają w innych krajach europejskich. "W Niemczech jest ok. 30 krytych stoków, w Holandii sześć, są także w Szwecji. (...) Niedawno kryty stok narciarski otwarto w znanym uzdrowisku Druskienniki na Litwie" - wylicza.

Jak dodał, stok na Litwie mimo nie najlepszego położenia - braku naturalnego stoku i łagodnego klimatu, oraz braku tradycji narciarskich, szybko okazał się narciarskim "hitem", a inwestycja stała się opłacalna. "Nie jest to jeszcze apogeum tego, co osiąga się na stokach w Niemczech i Holandii, które przyjmują nawet po kilkaset tysięcy narciarzy rocznie" - powiedział.

Pierwszy w Polsce kryty stok narciarski miałby powstać w rejonie Złockie-Jastrzębik u podnóża Jaworzyny Krynickiej. Plan zakłada połączenie krytego stoku koleją gondolową i trasą narciarską z kompleksem narciarskim na Jaworzynie Krynickiej.

Obok krytego stoku, ma powstać hotel z kompleksem usługowo-gastronomicznym na 250-300 miejsc. Park rozrywki i zimowy stok zewnętrzny.

Muszyna to miejscowość uzdrowiskowa w powiecie nowosądeckim, słynie głównie z wód mineralnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: