PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybciej i ciszej tramwajem po Rudzie Śl.

  • ZWI    4 kwietnia 2013 - 20:40
Szybciej i ciszej tramwajem po Rudzie Śl.

Rusza przebudowa przejazdów tramwajowych oraz torowiska linii nr 1 i 18 wzdłuż ul. Zabrzańskiejw Rudzie Śląskiej. Prace będą prowadzone w ramach realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej.
Jak informuje rudzki magistrat, teren budowy został już przekazany wykonawcy. Rozpoczęcie prac oznacza od najbliższego poniedziałku zmiany w funkcjonowaniu komunikacji.

Pierwsze z zadań obejmuje modernizację przejazdów tramwajowych przy pętli w Chebziu, ul. Asfaltowej, ul. Dworcowej, ul. Droga do Lipin oraz ul. Katowickiej w rejonie skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte. Łącznie prace prowadzone będą na długości ok. 450 m.

- Modernizacja pozwoli uniknąć uszkodzeń pojazdów, do których często dochodziło z powodu bardzo złego stanu technicznego tych przejazdów - mówi Jacek Otrębski z wydziału dróg i mostów rudzkiego Urzędu Miasta. - Konieczne będą zmiany w organizacji ruchu w rejonie prac, ale pracujemy nad tym, aby zminimalizować ich uciążliwość dla kierowców - dodaje.

Drugie zadanie polega na przebudowie torowiska linii nr 1 i 18, biegnącego wzdłuż ulicy Zabrzańskiej od ul. Dworcowej do granicy z Zabrzem.

- Nowoczesne technologie pozwolą tramwajom jechać szybciej i bezpieczniej, zmniejszając jednocześnie ich hałas - mówi Jacek Otrębski.

Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się na odcinku od ul. Dworcowej do mijanki w Rudzie Południowej. Całość prac na terenie Rudy Śląskiej ma zakończyć się w maju 2014 roku.

Już od poniedziałku, 8 kwietnia, zmiany wprowadza KZK GOP. W związku z remontem torowiska wzdłuż ul. Zabrzańskiej między ulicami Węglową i Raciborską zostanie zmieniona organizacja komunikacji tramwajowej na liniach nr 1 i 18. Linia nr 1 zostanie zawieszona i zastąpiona przez linię tramwajową nr 4 i zastępczą linię autobusową T-1. Linia nr 18 zostanie zawieszona i zastąpiona przez linię tramwajową nr 5, czasową linię tramwajową nr 10 i zastępczą linię autobusową T-1. Zmienią się również rozkłady jazdy linii tramwajowych nr 4, 5 i 17. Szczegóły na stronie KZK GOP.

Wśród celów realizowanego przez Tramwaje Śląskie S.A. projektu „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą" znalazły się m.in. poprawa sprawności i niezawodności systemów komunikacji publicznej oraz ich zintegrowanie, ograniczenie emisji hałasu i wibracji, skrócenie czasu przejazdu między miastami o około 5 - 10%, zwiększenie dostępności komunikacji publicznej dla osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo, modernizacja taboru i zakup nowego oraz zwiększenie efektywności funkcjonowania komunikacji tramwajowej i trolejbusowej.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity przewidywany koszt realizacji projektu wynosi 801,06 mln zł brutto, z czego koszty kwalifikowalne wynoszą 651,80 mln zł. Przy obecnym poziomie dofinansowania w wysokości 59% wydatków kwalifikowalnych wnioskowana wysokość dofinansowania wynosi 384,56 mln zł.

Umowę na wykonanie robót w ramach projektu w Rudzie Śląskiej Tramwaje Śląskie S.A. podpisały w lutym br. z konsorcjum firm NDI Spółka Akcyjna oraz Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima. Łączna wartość umowy wynosi 16,25 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.