Szybciej pojedziemy z Bydgoszczy do Poznania

W czwartek (4 maja) oddany został do użytku odcinek trasy S5 omijający Gniezno i dochodzący do granicy województwa kujawsko-pomorskiego. 10 maja planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Szybciej pojedziemy z Bydgoszczy do Poznania
Inwestycja na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj” (Fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

Inwestycja realizowana pod Gnieznem polegała na budowie 18,5 km drogi ekspresowej omijającej od północnego zachodu to miasto. Kosztowała 500 mln zł. Dzięki niej skrócił się czas przejazdu pomiędzy Bydgoszczą a Poznaniem. Z końcem kwietnia wydane zostało też pozwolenie na budowę trzeciego odcinka drogi S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego  Szubin-Jaroszewo (na terenie powiatu nakielskiego). Decyzja ZRID umożliwia przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. 10 maja planowane jest rozpoczęcie  prac budowlanych na odcinku od Żnina do granicy województwa. Na tym fragmencie o długości 25 km powstaną m.in.  dwie jezdnie i 4 węzły dwupoziomowe.  Decyzja ZRID na ten odcinek została wydana w ubiegłym miesiącu.

- To bardzo dobra wiadomość dla Bydgoszczy i zachodniej części województwa. Wraz z drogą S5 miasto zyska nowoczesną obwodnicę oraz połączenie z siecią dróg szybkiego ruchu. Wzmocni to naszą atrakcyjność gospodarczą i pozwoli na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój. Liczę, że inwestycję rozpoczętą przed dwoma laty uda się zgodnie z planem zakończyć w 2019 roku – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Inwestycja na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowana jest  w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg na budowę blisko 130 kilometrów „ekspresówki” ogłoszono w 2014 roku. Umowy z wykonawcami GDDKiA zawarła w 2015 roku. Teraz rozpoczynają się prace budowlane. Zakończenie zadania planowane jest w 2019 roku. Jego wartość to 2,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE