PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybciej, wydajniej, modułowo

  • PropertyNews.pl    24 października 2017 - 11:31
Szybciej, wydajniej, modułowo

Budownictwo modułowe w Polsce kojarzone jest z niskobudżetowym i słabym jakościowo budownictwem kontenerowym. Nic bardziej mylnego...
Atuty budownictwa modułowego dobrze znają już inwestorzy na zachodzie i północy Europy, gdzie ta technologia święci triumfy. W Niemczech w systemie modułowym budowane są min. biura, hotele, szpitale, obiekty edukacyjne, akademiki, itp. Wszystkie modułowe budynki spełniają wymagania niemieckich norm w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz akustyki wewnętrznej pomieszczeń, co więcej większość z budynków ma charakterystykę pasywną, spełniając standard kfW 40 kWh/mkw co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie jednak najbardziej krótki czas realizacji zadań, małą uciążliwość w miejscu instalacji, a najbardziej wysoką jakość budynku powstającego pod dachem w kontrolowanych warunkach produkcyjnych.

W Polsce system budownictwa modułowego nadal czeka na lepsze czasy, głównie ze względu na mylne porównanie ze słabszym jakościowo i ograniczonym wymiarami budownictwem kontenerowym.

- Technologia modułowa sprawdza się zarówno w obiektach publicznych, jak i komercyjnych. Wymiar modułów jest każdorazowo dostosowany do wymagań inwestycji. Przykładowo wysyłaliśmy za granicę moduły które miały 5,5 m szerokości, 18 metrów długości, czy też 4,2 m wysokości. Jedynym ograniczeniem jest transport. W ciągu 5 miesięcy z modułów o wysokim stopniu prefabrykacji można wybudować atrakcyjny obiekt hotelowy, dziesięcioodziałowe przedszkole, jak również specjalistyczny obiekt medyczny – mówi Kamil Kowalczyk z firmy Climatic. - Do niedawna głównymi czynnikami, które ograniczały rozwój budownictwa modułowego w naszym kraju były brak świadomości inwestora w zakresie możliwości zastosowania technologii modułowej oraz wysoka cena obiektów oferowanych przez zagranicznych producentów. Ostatnie lata pokazały jednak, że na gruncie potrzeby szybkiego budowania w wysokiej jakości, w Polsce powstały firmy, które z powodzeniem konkurują z ich europejskimi odpowiednikami.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Stopień prefabrykacji budynków modułowych sięgający 90 proc., a co za tym idzie, krótszy nawet o 70-proc. czas realizacji inwestycji, pozwalają w zupełnie inny sposób spojrzeć na samą organizację budowy oraz zarządzanie procesem inwestycji. Przykład? Przedszkole nr 5 w Mińsku Mazowieckim, które zostało wybudowane zaledwie w... pięć miesięcy. Stara placówka, wybudowana 40 lat temu w czynie społecznym przez pracowników Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, była już w bardzo złym stanie, a ograniczenia powierzchniowe działki budowlanej nie pozwalały na wybudowanie nowego obiektu. Niemożliwe było również zamknięcie – choćby czasowe – przedszkola, tak samo jak czasochłonna budowa w technologii tradycyjnej. Nikt w mieście nie zaryzykowałby również wydania pieniędzy na budowę budynku energooszczędnego, który miałby powstać jako przedszkole w systemie kontenerowym. Najlepszym rozwiązaniem okazał się pomysł na budowę w systemie modułowym.

Aby wyłonić wykonawcę, którego produkt spełniłby oczekiwania jakościowe i cenowe zamawiającego, potrzebne było przeprowadzenie aż trzech postępowań przetargowych. Przetarg wygrała firma Climatic z podwarszawskich Reguł. Przekazanie placu budowy nastąpiło 4 kwietnia i w tym dniu firma przystąpiła do pracy. Realizacja inwestycji w systemie modułowym pozwoliła na równoczesne prowadzenie robót na terenie budowy oraz prefabrykację modułów w zakładzie produkcyjnym wykonawcy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.