PARTNER PORTALU
  • BGK

Szybka kolej z Bydgoszczy do Torunia

  • JL    20 września 2010 - 12:03
Szybka kolej z Bydgoszczy do Torunia

Postępują prace związane z Szybką Koleją Metropolitalną BiT City łączącą Bydgoszcz i Toruń.
W tym tygodniu zostanie podpisana umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą studium wykonalności ważnego podprojektu obejmującego stworzenie zintegrowanego systemu transportu publicznego dla Bydgoszczy i Torunia oraz budowę wiaduktu kolejowego w Solcu Kujawskim. Studium jest niezbędne do przygotowania wniosku o unijne wsparcie dla inwestycji.

W wyniku postępowania przetargowego zarząd woj. kujawsko pomorskiego zdecydował się powierzyć obowiązek przygotowania dokumentacji warszawskiej spółce AECOM, będącej odnogą globalnego giganta konsultingowo-inżynierskiego, działającego w ponad 100 krajach na wszystkich kontynentach, którego dochód przekroczył w ubiegłym roku 6 mld dolarów.

Firma ma doświadczenie w przygotowywaniu analiz wykonalności i w projektowaniu infrastruktury transportowej oraz w planowaniu i projektowaniu urbanistycznym. 

Zadaniem AECOM będzie sporządzenie analizy wariantowej przedsięwzięcia, którego zasadniczą częścią jest stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Związku Taryfowego, umożliwiający zaprowadzenie wspólnego bydgosko-toruńskiego systemu sprzedaży biletów w publicznym transporcie obu miast, ujednolicenie cen biletów oraz zintegrowanie rozkładów jazdy.

Dla tych celów zbudowany zostanie elektroniczny system pobierania opłat od pasażerów, oparty o karty elektroniczne. Nad konkretnymi rozwiązaniami technicznymi pracować będą wspólnie marszałkowscy urzędnicy oraz samorządy Bydgoszczy i Torunia.

Przygotowane przez AECOM studium wykonalności dotyczyć będzie także pozostałych elementów podprojektu II BiT City, za który odpowiada urząd marszałkowski, w tym zakupu taboru kolejowego i tramwajowego. Wartość kontraktu to blisko 240 tys. zł.

Posuwają się także prace związane z budową bezkolizyjnego przejazdu drogowego pod linią kolejową Bydgoszcz-Toruń w Solcu Kujawskim. Obecnie dopinane są ostatnie uzgodnienia prawno-formalne, ekipy budowlane powinny wejść na plac budowy w listopadzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.