PARTNER PORTALU
 • BGK

Szydło, Morawiecki i Adamczyk o Mieszkaniu Plus: To program dla 40 proc. Polaków

 • Michał Wroński    12 października 2016 - 14:36
Szydło, Morawiecki i Adamczyk o Mieszkaniu Plus: To program dla 40 proc. Polaków
Przedstawiciele rządu i samorządu podczas konferencji prasowej dotyczącej programu Mieszkanie Plus w Katowicach. (fot. PTWP / MO)

• Pierwsze inwestycje w ramach Mieszkania Plus powstaną na Podlasiu, Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu, Pomorzu i Wielkopolsce.
• To będzie jeden z priorytetów dla mnie i dla mojego resortu – zapowiada Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
• Nie spodziewaliśmy się tak dobrego odbioru tego programu ze strony samorządu – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Rozwoju.
Biała Podlaska, Chorzów, Dębica, Gliwice, Katowice, Kobyłka, Nowa Dęba, Pelplin, Radom, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Trzebinia, Tychy, Wałbrzych i Września – w tych miejscowościach powstaną pierwsze inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Dziś (12.10) w Katowicach odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie realizacji tych inwestycji.

- To kolejne zobowiązanie, którego podjęliśmy się względem Polaków w czasie kampanii wyborczej i które teraz wypełniamy. Program jest tak pomyślany, aby we współpracy z samorządami i przy wsparciu BGK realizować bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodzinie. Dla tych, którzy marzą o mieszkaniu, a których dziś na to nie stać – podkreślała premier Beata Szydło.

Czytaj: Jaki czynsz, warunki, dla kogo Mieszkanie Plus? Minister Smoliński zdradza kolejne szczegóły

Deficyt mieszkaniowy wynosi dziś w Polsce ponad 890 tysięcy. Jednocześnie – jak podkreślił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa - 120 tysięcy mieszkań pozostaje niezasiedlowych.

- Dlaczego? Bo 40 procent polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów, aby uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie, aa jednocześnie ich dochody wykluczają ich ze starania o mieszkanie komunalne mieszkania – stwierdził Adamczyk. Podkreślił zarazem, że program obejmuje nie tylko bezpośrednią realizację inwestycji mieszkaniowych.

Czytaj: Mieszkanie Plus: Mieszkania powstaną na gruntach państwowych

- To także wsparcie budownictwa komunalnego w samorządach, wsparcie budownictwa społecznego oraz uruchomienie otoczenia prawnego, które pozwoli spółdzielniom mieszkaniowym uruchomić ich potencjał. Bo spółdzielnie mieszkaniowe chcą budować mieszkania. Aby ten potencjał w spółdzielniach uruchomić należy zmienić uwarunkowania prawne – dodał Adamczyk. Minister przypomniał, że obecnie trwają konsultacje społeczne nad kodeksem urbanistyczno – budowlanym, który ma przyśpieszyć realizację budownictwa mieszkaniowego. Przypomniał także konsultacje dotyczące samego programu Mieszkanie Plus.

- Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak dobry odbiór samorządów i że będzie taka interakcja – przyznał Adamczyk

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zwrócił z kolei uwagę, że Mieszkanie Plus jest jednocześnie działaniem związanym z rozwojem gospodarczym (gdyż stymuluje branże budowlaną), ale z drugiej strony jest programem, który ma służyć społeczeństwu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • mora wiec , 2016-10-18 15:01:35

  Jak widać, to 40% Polaków to bidule i to jest elektorat KaczoPISlandii , bo obietnice jak w socjalizmie. Ale jak na razie to nie ma "państwowej" gospodarki , która sprawiedliwie dzieli , bo rząd nie ma "własnych" pieniędzy , ma tylko tyle co zabierze Polakom. Naiwniacy suwerena w...ierzą w bajki i mannę z niebios.  rozwiń
 • eugeniusz, 2016-10-18 12:24:06

  Nie wiem czy dokładnie 40% ma dostać mieszkanie, czy ma szanse na mieszkania. Pewne jest, że Ministerstwo przygotowało pakiet propozycji zgodnie z życzeniem największego beneficjenta Programu Mieszkanie+, czyli spółdzielni mieszkaniowych. Na próżno zatem spółdzielcy wskazują na "ciemną stronę..." działalności spółdzielni mieszkaniowych!? Wygląda na to, że nawet Prezes D., a nawet Prezes O., czy też Prezes B. mogą spać spokojnie, aby wypocząć i ochoczo przystąpić do realizacji M+. Pracujący nad "ciemną stroną" Prokuratorzy dostaną odpowiednie (a na pewno właściwe pod względem formalno-prawnym?) polecenie od Najważniejszego Przełożonego. Pytanie jest tylko, czy całość zostanie umorzona en block, czy też wskazówką merytoryczną NP będzie prowadzenie postępowań "na luzie", no góra na I biegu. Tym sposobem będzie też załatwiona sprawa "reprywatyzacji". Dokładniej, min. efektów nieodpłatnego przejęcia mieszkań (działek gruntu) od byłych (upadłych) przedsiębiorstw państwowych. Państwo swoją rolę w tej "prywatyzacji-re" wykonało, czyli skutecznie nie posiada informacji ani o wielkości "przekazanego" majątku. Nie wiadomo: Kto, Komu, Ile, Kiedy? Ministrowie i posługujący się tym mianem, nawet na piśmie poświadczają ten "stan faktyczny". Słusznie!? Bo to przecież nie Oni, to Samorząd, to Ustawodawca itp. bzdury Efekt jest taki, że Prezesi (najczęściej Ci co przejmowali) mają pensje wyższe ministerialnych, a beneficjenci mieszkań zakładowych też spokojnie sobie... spoczywają  rozwiń
 • glaertes, 2016-10-16 14:58:15

  Nie będzie zmowy developerów, którzy ustalają między sobą cenę 1 m? Udajecie, że o tym nie wiecie, czy sami ich reprezentujecie?