PARTNER PORTALU
  • BGK

Szykują się kłopoty na kolejnych drogach

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    20 lipca 2011 - 09:05
Szykują się kłopoty na kolejnych drogach

Znów grożą nam zerwane kontrakty na budowę dróg. Problem jest na odcinku A4 pod Rzeszowem.
Według notatki GDDKiA, do której dotarła „Rzeczpospolita”, problemy z finansami już pojawiły się na co najmniej dwóch inwestycjach. Budowa autostrady A4 na rzeszowskim odcinku jest zaawansowana w 24,4 proc., a minęło już 63 proc. czasu przewidzianego na wykonanie prac.

Czytaj też: Drogi na Euro 2012 w szczerym polu

Jak raportuje Dyrekcja, prace nie są prowadzone na wszystkich dostępnych frontach, na budowie jest za mało pracowników, roboty nie są realizowane na dwie pełne zmiany, tak jak przewiduje kontrakt. Powodem mają być problemy finansowe wykonawcy, który sam poprosił GDDKiA, by ta podwykonawcom płaciła bezpośrednio, potrącając odpowiednie kwoty z wystawianych przez siebie faktur.

Czytaj też: Zagrożona A2 między Łodzią a Warszawą

Również z powodów finansowych opóźniona jest budowa trasy ekspresowej nr 19 na odcinku ze Stobiernej do Rzeszowa. Minęło już 78,5 proc. czasu przeznaczonego na realizację kontraktu, tymczasem ukończono zaledwie 42,1 proc.

Najlepszą receptą na te kłopoty byłoby przyspieszenie płacenia wystawionych przez wykonawców faktur. Teraz płatności są realizowane przez rząd ostatniego możliwego dnia. Jak wynika z analizy GDDKiA, „zachwianie płynności finansowej wykonawcy przez zbyt późne przekazywanie mu wynagrodzenia (...) może doprowadzić w konsekwencji do jego upadłości”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ted, 2011-07-20 09:50:06

    Jak widać to polski rząd świadomie doprowadził do tej sytuacji.Opóźnianie płatności jest celowym doprowadzaniem do upadłości firm wykonawczych, a te ,,niewolniczo'' traktując podwykonawców są oszukiwane na wielką skalę. Polski rząd przez swój nieprofesjonalizm i jawną głupotę działa na szkodę Polski... !!!  rozwiń