Tak będzie wyglądał dworzec w Wodzisławiu

• Wodzisławski magistrat zaprezentował wstępną wizualizację dworca po rewitalizacji.
• Obok dworca powstanie centrum przesiadkowe.
Tak będzie wyglądał dworzec w Wodzisławiu
Wizualizacja budynku dworca (fot.wodzislaw.pl)

- Rewitalizacja dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim to jeden z priorytetów - powiedział prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Prezydent poinformował, że prace zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej.

W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy.

W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Zaplanowane zostało również utworzenie wystawy upamiętniającej ostatnią stację marszu śmierci. Prezydent podkreślił, że istotne jest, by tej części nie łączyć z częścią komercyjną dworca.

Wizualizacja budynku dworca (fot.wodzislaw.pl)
Wizualizacja budynku dworca (fot.wodzislaw.pl)

Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Prezydent Mieczysław Kieca nawiązał również do budowy centrum przesiadkowego (infrastruktury towarzyszącej) – projektu, który jest nierozerwalnie związany z projektem rewitalizacji dworca.
W planach jest między innymi: utworzenie parkingu, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, stanowiska do naprawy i wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

- Jesteśmy na etapie kończenia procedury projektowania, przygotowujemy się do uzyskania pozwolenia na budowę. Czekamy także na ogłoszenie konkursu przez Urząd Marszałkowski, ponieważ obie te inwestycje będą realizowane ze środków unijnych - oczywiście, po uzyskaniu dofinansowania na ten cel. Według wstępnych harmonogramów konkursy powinny być ogłoszone w IV kwartale tego roku - podsumował Mieczysław Kieca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE