PARTNER PORTALU
  • BGK

Tak ma wyglądać al. Jana Pawła II w Warszawie

  • aw    23 czerwca 2016 - 14:42
Tak ma wyglądać al. Jana Pawła II w Warszawie
Projekt przebudowy ulicy przygotowuje na zlecenie ZDM firma Polska Inżynieria. fot. ZDM

Równe jezdnie, nowe chodniki, drogi dla rowerów i przejścia dla pieszych, szpalery drzew oraz więcej miejsc postojowych – tak w przyszłym roku zmieni się al. Jana Pawła II w Warszawie.
Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, inwestycja obejmie odcinek al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego pomiędzy rondem ONZ a ul. Nowogrodzką. Choć to jedna z ważniejszych ulic w centrum miasta, tuż obok Dworca Centralnego, dziś jest miejscem nieprzyjaznym niemal dla wszystkich jej użytkowników.

W przyszłym roku ma się to zmienić. Projekt przebudowy ulicy przygotowuje na zlecenie ZDM firma Polska Inżynieria. Założenie projektowane jest przede wszystkim takie, aby ulica była przyjazna dla wszystkich jej użytkowników, bez szkody dla żadnej z grup. Co się zmieni?

Dla pieszych – chodniki zostaną wyremontowane i poszerzone do min. 3 m. Pojawią się nowe naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka (przez północne i zachodnie ramię skrzyżowania oraz przez południową jezdnię Al. Jerozolimskich na wysokości Marriotta, a także przez ul. Chałubińskiego na osi Nowogrodzkiej). Zlikwidowane zostaną istniejące bariery architektoniczne (uskoki, krawężniki), pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Przybędzie też ławek.

Dla rowerzystów – powstaną drogi dla rowerów o szerokości 3 m po obu stronach ulicy (po stronie wschodniej – od ronda ONZ do ul. Złotej, po zachodniej – od ronda ONZ do ul. Nowogrodzkiej). Pojawi się także przejazd rowerowy w ciągu ul. Nowogrodzkiej, która może się stać rowerową alternatywą dla Al. Jerozolimskich. Na całej ulicy przybędzie stojaków dla rowerów.

Dla kierowców – przekrój jezdni zostanie ujednolicony do 3 pasów ruchu w każdym kierunku. Nie wpłynie to na warunki ruchu: zlikwidowane zostaną pasy, które obecnie są praktycznie nieużywane (np. do jazdy na wprost przez rondo, co dubluje możliwość jazdy estakadami). W zamian powstaną dodatkowe miejsca postojowe w zatokach po obu stronach ulicy – łącznie 66 (więcej niż obecnie). Jezdnia na całym odcinku zyska nową, równą nawierzchnię.

Spotkanie informacyjne i prezentacja projektu będzie miało miejsce 29 czerwca, godz. 18.00, w siedzibie ZDM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.