PARTNER PORTALU
  • BGK

Tak ma wyglądać wałbrzyskie centrum kultury

  • AW    30 lipca 2013 - 18:42

Pracownia projektowa HS 99 z Koszalina, która wygrała konkurs architektoniczny na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK, przyszłe Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników” przygotowuje już projekty budowlane i wykonawcze warte 5 mln zł.
Podczas wtorkowego spotkania w dotychczasowej siedzibie Filharmonii Sudeckiej architekci z Koszalina zaprezentowali efekty swojej pracy. Obecni na sali przedstawiciele stowarzyszeń górniczych i kulturalnych mieli okazję wyrazić swoje opinie nt. projektu.

 - Zachowane pozostałości po GDK  poddano sanacji i wprowadzono nowe funkcje. Centrum, jako nowa siedziba Filharmonii Sudeckiej będzie posiadało dwie sale koncertowe (sala główna  - 610 miejsc na widowni i sala kameralna - 195 miejsc na widowni), sale prób. Znajdzie się tam również sala baletowa, studio nagrań, galeria sztuki, izba pamięci górniczej, część hotelowa, kawiarnia, zaplecze administracyjne i artystyczne. Dodatkowo projektowany jest parking wielopoziomowy na ponad 300 miejsc – mówił Dariusz Herman z HS 99.

Budynek łączy dwa poziomy miasta, zatem z obydwu poziomów (placów) zaprojektowano wejścia do części filharmonicznej.   - Obszar objęty konkursem i przyległa do niego przestrzeń miejska nigdy nie stanowił ukończonej, zamkniętej kompozycji urbanistycznej. Lokalizacja Centrum Kultury staje się szansą na wprowadzenie porządku urbanistycznego i rozwiązanie problemów, jakimi są dysfunkcja tego terenu i leżący u jej podstaw brak połączenia poprzecznego pomiędzy ważnymi ulicami – dodaje architekt.

Jak podaje wałbrzyski magistrat, pieniądze na sfinansowanie budowy centrum wartego 100 mln zł  będą pozyskiwane ze środków zewnętrznych.

-  Staramy się o wpisanie Centrum na listę projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Miasto wydatkując pieniądze na projekt, może liczyć, że zostaną one zaliczone jako wkład własny inwestycji – mówił prezydent Wałbrzycha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.