PARTNER PORTALU
 • BGK

Tak wielkiego przetargu na rewitalizację obszarową jeszcze nie było  

 • pt    13 listopada 2017 - 20:02
Tak wielkiego przetargu na rewitalizację obszarową jeszcze nie było  
Miasto postanowiło połączyć ze sobą kilka inwestycji (fot.mat.prasowe)

Miasto Łódź ogłosiło przetarg na przebudowę placu Wolności razem z ulicami Nowomiejską, Ogrodową, Północną, Pomorską, Nowomiejską i Zachodnią oraz rozbudowę pasażu Róży. To największy jak do tej pory przetarg na rewitalizację obszarową miasta Łodzi.
• Oferty przetargu przyjmowane będą do 19 grudnia 2017 r.

• Wykonawca prac powinien zostać wyłoniony w kwietniu 2018 r. Zaraz po tym powinny rozpocząć się prace projektowe, które będą trwać ok. 6 miesięcy.

• Prace budowlane powinny ruszyć pod koniec 2018 r. Ich zakończenie planowane jest na 2021 rok.

 Miasto postanowiło połączyć ze sobą kilka inwestycji takich jak przebudowa placu Wolności, remont ulic: Nowomiejskiej, Ogrodowej, Północnej, Pomorskiej, Zachodniej wraz z rozbudową pasażu Róży.

– Zdecydowaliśmy się ogłosić tak duży przetarg, bo według naszych analiz jednemu wykonawcy będzie łatwiej skoordynować prace. Liczymy również, że dzięki temu przebudowa i związane z nią utrudnienia będą mniej uciążliwe dla mieszkańców – mówi Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta miasta Łodzi.

Pełen zakres prac objęty przetargiem obejmuje:

* przebudowę placu Wolności;

* wyremontowanie ulicy Pomorskiej od placu Wolności od ul. Wschodniej;

* wyremontowanie ulicy Nowomiejskiej od pl. Wolności do ul. Północnej;

* remont wraz z przebudową torowiska na ul. Ogrodowej i Północnej, od ul. Zachodniej do Franciszkańskiej;

* remont ul. Zachodniej od ul. Próchnika do Legionów;

* przedłużenie pasażu Róży do ul. Zachodniej oraz połączenie pasażu z adresem plac Wolności 2;

* remont pętli tramwajowej przy parku Staromiejskim.

Największe zmiany czekają łodzian na placu Wolności, gdzie posadzonych zostanie ponad 50 drzew, wybudowana zostanie płaska fontanna. Pojawią się również ławki. Zmianie ulegnie również organizacja ruchu na placu Wolności, który przestanie pełnić funkcję ronda.

Ruch tramwajowy i kołowy będzie się odbywał po północnej stronie placu, od strony ul. Nowomiejskiej, pojawią się również zintegrowane przystanki komunikacji miejskiej. Część placu od strony ul. Piotrkowskiej oddana zostanie do użytku mieszkańców.

Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji, powiedział: - W ramach modernizacji placu Wolności i otaczających go ulic, oddajemy przestrzeń mieszkańcom. Powstaną szerokie chodniki, będą ławki, posadzimy drzewa, a na placu Wolności pojawi się płaska fontanna. Chcielibyśmy stworzyć dobre warunki do tego, żeby łodzianie chcieli mieszkać w centrum miasta, a nie tylko tu pracować.

Na decyzję o ogłoszeniu przetargu o tak dużym zakresie prac miała również wpływ trudna sytuacja na rynku budowlanym. Miasto liczy, że tak duży kontrakt będzie bardzo atrakcyjny dla dużych, liczących się na rynku firm.

Problem z wykonawcami

Obawy władz Łodzi o zainteresowanie przetargiem są jak najbardziej uzasadnione. Od wielu miesięcy samorządy mają kłopoty z wyłonieniem wykonawców inwestycji. Często zdarza się, że nikt nie staje do ogłoszonych przetargów. A jeśli już staje, to oferty są o kilkadziesiąt procent wyższe od kosztorysów.

Sytuację w przetargach dobrze ilustruje przykład z Kołobrzegu. - Ostatnio mieliśmy przetarg na remont ulicy. Kosztorys był na 4,450 mln zł, a najniższa oferta była o 1,5 mln wyższa – mówi prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek pytany o problem z przetargami i dodaje: - Chcemy budować halę sportową, to inwestycja za 5 mln, a na razie nikt się nie zgłosił.

Jak mówi skarbnik Tarnowa Sławomir Kolasiński, miasto ma kłopoty z niemal każdym przetargiem.

- Praktycznie we wszystkich przetargach teraz mamy 20-25, czasem 30-procentowy wzrost cen. To również martwi, ponieważ musimy cały czas zwiększać wydatki inwestycyjne - powiedział.

Przetargi są więc albo unieważniane, albo do inwestycji dopłaca się spore kwoty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.