PARTNER PORTALU
  • BGK

Takiej sali koncertowej Polska nie widziała

  • PAP    4 sierpnia 2010 - 19:42

Model akustyczny wnętrza sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic zaprezentowano w środę po południu w Aleksandrowie Łódzkim. Wykonany w skali 1:10 ma pomóc w uzyskaniu jak najlepszej akustyki przyszłego obiektu.
Zdaniem projektanta nowej siedziby orkiestry Tomasza Koniora, stworzenie takiego modelu jest "czymś nowym w skali nie tylko naszego kraju". Model wnętrza sali wykonano z materiałów, które użyte zostaną przy budowie prawdziwego obiektu. Są też m.in. miniatury foteli, modele widzów i ruchome elementy akustyczne.

Dźwięk badany jest za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej. Bada się m.in. czas pogłosu, stopień pochłaniania i odbicia dźwięku, słyszalność w każdym miejscu sali. Ta unikatowa metoda - jak twierdzi Konior - ma zapewnić muzykom i słuchaczom optymalne warunki akustyczne nowej siedziby orkiestry.

O jakość dźwięku obiektu ma zadbać japońska firma Nagata Acoustic, która w podobny już sposób pracowała przy projektowaniu obiektów takich, jak Suntory Hall w Tokio,  Elbphilharmonie w Hamburgu czy Walt Disney Concert Hall w Los Angeles. Zdaniem Koniora, dzięki tej współpracy w Katowicach powstanie jedna z najlepszych pod względem akustycznym sal koncertowych na świecie.

Zdaniem - obecnej na prezentacji modelu - wiceminister kultury Moniki Smoleń, powstanie takiej sali pozwoli jeszcze bardziej "rozwinąć skrzydła orkiestrze". Wierzy, że nowy obiekt, będzie spełniał największe światowe standardy.

Minister przypomniała, że budowa nowej siedziby dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach znalazła się na liście kluczowych - dla ministerstwa - inwestycji kulturalnych. Odnosząc się do wybudowania modelu wnętrza sali koncertowej stwierdziła, że jest to "pionierskie podejście, które zapewni sukces".

Nowa siedziba orkiestry ma powstać w centrum Katowic na liczącym cztery hektary terenie po dawnym placu drzewnym kopalni Katowice. Budynek ma nawiązywać do śląskiej architektury. Mieścić się w nim mają m.in. sala koncertowa na 1800 miejsc i mała sala na 300 miejsc. Sala koncertowa wraz zapleczem technicznym będzie największym studio nagraniowym w kraju. Roboty budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w 2013. Koszt inwestycji to ponad 260 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.